Data publikacji: 19 maja 2021

Dziś świętują honorowe dawczynie mleka

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego. Z tej okazji, wszystkim naszym „mamkom” chcielibyśmy serdecznie podziękować w imieniu wcześniaków i chorych noworodków, których mamy z różnych powodów nie mogły karmić własnym pokarmem. To dzięki Wam, naszym lekarzom łatwiej było walczyć o to, aby maluchy rosły nie tylko szybko, ale także zdrowo!

Bank Mleka Kobiecego przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze powstał dwa lata temu. Jest jednym z 16 w Polsce i jedynym w województwie lubuskim. W naszym szpitalu, od początku istnienia banku zdeponowane mleko podano aż 739 małym pacjentów, w większości dzieciom przedwcześnie urodzonym! Było to możliwe dzięki ofiarności 48 honorowych dawczyń, które łącznie oddały ponad 620 litrów mleka. Dziękujemy!

W ub. roku, mimo trudności wynikających z pandemii, z mleka bankowego skorzystało w całym kraju 3660 dzieci. Spadła co prawda liczba dawczyń, jednak podobnie jak w 2019 r. udało się od nich pozyskać ponad 5 tys. litrów pokarmu.

Na zdjęciu pierwsze honorowe dawczynie, Panie Anna Marszałek, Hanna Daleka i Natalia Żurawicz w towarzystwie Prezesa Zarządu dra Marka Działoszyńskiego, Dyrektora ds. Lecznictwa Antoniego Ciacha oraz kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii i Banku Mleka Kobiecego Marzeny Michalak-Kloc.

Więcej informacji na temat działalności banków Mleka Kobiecego w Europie i Polsce znajdziecie w załączniku do pobrania przygotowanym przez Fundację Bank Mleka Kobiecego.

Pobierz załącznik >>