Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 10 czerwca 2019

„Dzięki tej metodzie pacjenci mniej cierpią”

Zaledwie 31 lat i obroniona praca doktorska z medycyny i to w tak trudnym temacie jak chirurgia onkologiczna. Tak, to możliwe! Dr Mateusz Wichtowski z naszego szpitala do tytułu „doktora” może od niedawna dodać „nauk medycznych”. Te młody i zdolny lekarz właśnie obronił pracę doktorską!

Tytuł rozprawy doktorskiej brzmi „Zastosowanie elektrochemioterapii w leczeniu rozsiewu nowotworów do skóry i tkanki podskórnej”. – Jest to dosyć nowa metoda. Dzięki niej jesteśmy w stanie leczyć zmiany, które były praktycznie niemożliwe do wyleczenia. Powodowały one bardzo duże dolegliwości u pacjentów. Do tej pory chorzy byli leczeni wieloma kursami chemioterapii, która, nie dość, że działała dość słabo, to jeszcze wyniszczała cały organizm. Natomiast metoda, którą się zajmuję, działa miejscowo i powoduje bardzo dobrą odpowiedź na leczenie. Pacjenci na tym etapie choroby nowotworowej po prostu mniej cierpią – wyjaśnia lekarz.

Ta nowatorska metoda leczenia dostępna jest w Polsce tylko w jednym ośrodku, a leczenie odbywa się dzięki specjalnym grantom naukowym. Natomiast we wszystkich krajach Europy Zachodniej ten sposób leczenia jest dostępny i finansowany przez państwo. – Miejmy nadzieję, że będzie tak i u nas – dodaje dr Wichtowski, który prace nad tą metodą prowadzi od czterech lat, a efekty swoich prac badawczych publikuje m.in. w czasopismach międzynarodowych.

Dr Mateusz Wichtowski w 2013 r ukończył Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Po studiach pracował jako stażysta w poznańskim Szpitalu Miejskim, następnie jako rezydent chirurgii onkologicznej w Wielkopolski Centrum Onkologii. Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w zielonogórskim szpitalu dr Wichtowski pracuje jako lekarz rezydent od 1 stycznia 2019 r.

Do Zielonej Góra ten poznaniak trafił razem ze swoim  promotorem pracy doktorskiej, dr hab. n. med. Dawidem Murawą, profesorem Uniwersytetu Zielonogórskiego, który od lutego kieruje naszym Klinicznym Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Dr Wichtowski jest więc jednym z nowych lekarzy, którzy zasilili ostatnio zielonogórską lecznicę, a także Wydział Lekarski Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po doktoracie będzie pogłębiał swą wiedzę pracując jako adiunkt w Katedrze Chirurgii i Onkologii. 

Jak podkreśla dr Wichtowski, tytuł doktora nauk medycznych powinien zobowiązywać, do rozwoju działalności naukowej. Poza pracą na oddziale, ma nadzieję prowadzić razem z prof. Murawą różnego rodzaju projekty naukowo badawcze i rozwijać je dzięki wsparciu Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dr Mateusz Wichtowski jest kolejnym już lekarzem z tytułem naukowym pracującym w zielonogórskim szpitalu. W 2013 lecznica zatrudniała 28 takich medyków, w 2018 – 37, a w 2019 – 41, w tym dwóch profesorów zwyczajnych oraz pięciu doktorów habilitowanych.

*Na zdjęciu dr Mateusz Wichtowski z promotorem swojej pracy doktorskiej prof. Dawidem Murawą