Data publikacji: 9 października 2023

Dwie fundacje, jeden cel: umilić czas małym pacjentom

Dzięki współpracy Fundacji PZU i Fundacji Dr Clown Izba Przyjęć w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka została wyposażona w kącik zabaw, pojawiły się też kolorowe fototapety i monitory.

– Chcieliśmy to pierwsze miejsce kontaktu dzieci ze szpitalem uczynić bardziej przyjaznym. Białe ściany nie spełniały tego warunku – zauważa Ada Hincyngier, pielęgniarka oddziałowa Izby Przyjęć.

Zielonogórski szpital od lat współpracuje z wolontariuszkami z Fundacji Dr Clown i właśnie z tej strony pojawiła się możliwość realizacji pomysłu doposażenia Izby. Dodatkowego wsparcia udzieliła ponadto Fundacja PZU, a niebawem w CZMiD pojawiła się ekipa z narzędziami.

– W ramach współpracy z Fundacją Dr Clown zostaliśmy zaproszeni do działań polegających na skręcaniu mebelków, które będą w salach dla dzieci. To jedna z pięciu akcji naszej fundacji wraz z Dr. Clownem, które przeprowadzamy w wybranych placówkach w Polsce – wyjaśnia Aleksandra Podolska z Fundacji PZU, która koordynuje w firmie ubezpieczeniowej również wolontariat pracowniczy.

– To rzeczywiście ogólnopolski projekt, który powstał dzięki współpracy naszych fundacji. Zielonogórski szpital został wybrany ze względu na przekazaną potrzebę wyposażenia Izby Przyjęć CZMiD pod kątem stworzenia przyjaznego miejsca dla dzieci. Chodziło o to, by w momencie, kiedy mali pacjenci tutaj trafiają, a kiedy nie ma akurat doktorów Clownów, to aby i tak ten uśmiech na ich twarzach się pojawiał – tłumaczy Sandra Zawiasa koordynator regionalny Fundacji Dr Clown.

Na Izbie Przyjęć jest już o wiele bardziej kolorowo. – Podarowano nam wspaniały kącik z dużą liczbą zabawek, książek i kredek. Od pierwszego dnia dzieci były zachwycone, najlepszy hit to kolorowanka na rozwijanym papierze – cieszy się Ada Hincyngier. – Wykonano dwie kolorowe tapety w ważnych dla nas i dzieci gabinetach. Jeden z nich to najistotniejszy dla nas punkt, w którym pobieramy dzieciom krew, wykonujemy zabiegi takie jak podawanie leków, ważenie, czy mierzenie podstawowych parametrów życiowych. Druga fototapeta została wykonana w izolatce, gdzie były tylko białe ściany, a teraz jest miło i przytulnie.

Izba wzbogaciła się również o dwa monitory. – Jeden zamontowany został w gabinecie zabiegowym i odwraca uwagę dzieci od stresującej sytuacji. Wyświetlamy na nim ulubione bajki naszych małych pacjentów. Drugi monitor został zainstalowany w sali obserwacyjnej, w której dzieci spędzają czasami długie godziny podczas przyjmowania leków w postaci kroplówek. A teraz mogą umilić sobie pobyt oglądaniem swoich ulubionych bajek – nie kryje satysfakcji pielęgniarka oddziałowa.