Data publikacji: 4 marca 2022

Drugi rok pandemii w naszym szpitalu – podsumowanie

4 marca 2022 r. mijają dwa lata od kiedy zmagamy się z pandemią COVID-19. Wtedy to całą Polskę obiegła wiadomość, że w naszym szpitalu pojawił się pacjent „0”. To czas, który choć zleciał szybko, to obfitował w wiele dramatycznych momentów.

• Od początku pandemii leczyliśmy 4668 osób. Uratowaliśmy 3831 pacjentów (80 proc.)
  • Najwięcej pacjentów z COVI-19 leczyliśmy w naszym szpitalu 12 kwietnia 2021 r. To 241 chorych,  z czego 166 było hospitalizowanych  w Szpitalu Tymczasowym (33 na intensywnej terapii), 33 na oddziale zakaźnym, 42 w budynku U. W tym szczytowym okresie pandemii dysponowaliśmy 276 łóżkami: 180 w Szpitalu Tymczasowym, 35 na oddziale zakaźnym i 61 w budynku U.
  • Wiosną 2021 r. związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną podjęliśmy, w uzgodnieniu z Wojewodą Lubuskim, decyzję o przeznaczeniu kolejnych oddziałów dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Na potrzeby walki z koronawirusem wygospodarowaliśmy dodatkowo 61 łóżek obserwacyjno-zakaźnych w budynku „U”,  w którym do tej pory mieściły się kliniczne oddziały radioterapii, chorób płuc oraz chirurgii klatki piersiowej. Pacjenci przeniesieni zostali na inne oddziały szpitala.
  • Miniony rok upłynął pod hasłem szczepień, które rozpoczęliśmy w grudniu od personelu medycznego oraz pacjentów z chorobą nowotworową. Do dziś podaliśmy łącznie 46 138 dawek.
  • Za otrzymane z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego  450 tys. zł dla naszej pralni kupiliśmy dwie suszarki elektryczno-parowe oraz jedną pralnicę z barierą higieniczną. Sprzęt umieściliśmy w wyremontowanym pomieszczeniu. Stare urządzenia udało się zezłomować, a za uzyskane środki kupiliśmy cztery wózki pralnicze. To ważne, bo w marcu 2021 r. wypraliśmy najwięcej, bo aż 22 tony!
  • Dzięki pieniądzom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które trafiły do nas za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego oraz pieniądzom z projektu “Lubuskie kontra wirus”, wyremontowaliśmy trzy pomieszczenia na Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych. Znalazło się tam miejsce na siedem dodatkowych łóżek, dzięki czemu zwiększyliśmy pojemność oddziału do 42 łóżek. Koszt przystosowanie sal to ok. 700 tys. zł.
  • Przy Szpitalu Tymczasowym uruchomiliśmy nową parownicę, aby pacjentom z COVID-19 sprawnie i bezpiecznie dostarczać tlen. Wymagało to zaangażowania i korelowania prac kilku firm, a także zapewnienia na ten czas 48 rezerwowych butli z tlenem. Udało się tę operację przeprowadzić sprawnie. W szczytowym okresie zużywaliśmy 3,5 tony tlenu dziennie w Szpitalu Tymczasowym oraz 3 tony na pozostałych oddziałach, w tym głównie budynku U.
  • W kwietniu 2021 r., kiedy pandemia najbardziej dawała nam się we znaki, korzystaliśmy z pomocy wolontariuszy, głownie w Szpitalu Tymczasowym. Była to nawet ponad 100 osób, głównie studentów Collegium Medicum UZ. To bardzo pokaźna grupa wsparcia dla medyków, wnosząca – jak podkreślał kierownik lecznicy dr n. med. Bartosz Kudliński – zaangażowanie i pasję, bez których ten szpital nie byłby w stanie funkcjonować.
  • Nasz Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej (i działająca w jego ramach Pracownia Badań Molekularnych) wzbogaciły się o nowy, wysokiej klasy sprzęt, który zdecydowanie zwiększa moce przerobowe szpitala w zakresie wykonywanych analiz, również tych związanych z COVID-19. Koszt obu aparatów to ok. 370 tys. zł. Zakupiono je z puli 20 mln zł, które Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego pozyskał z Unii Europejskiej.
  • Z dwóch źródeł otrzymaliśmy kardiomonitory: 11 sztuk dotarło do nas z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego z puli „Lubuskie Kontra Wirus”, gdzie zaangażowane są pieniądze unijne. 10 sztuk otrzymaliśmy z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Sprzęt od razu trafił na pierwszą linię frontu walki z COVID-19.
  • W drugim roku pandemii kontynuowaliśmy inwestycje w infrastrukturę szpitala związaną z COVID-19. Zdecydowana większość izolatek i śluz powstała już w pierwszym roku, w drugim doszły jeszcze pomieszczenia wydzielone na oddziałach hematologii, urologii i radioterapii. Izolatki powstały zatem na wszystkich oddziałach, które tego wymagały. Izolatki przeznaczone są dla pacjentów, których choroby i stan, wynikający dodatkowo z zakażeniem koronawirusem (lub innego patogenu), zmusza do pozostania i leczenia na specjalistycznym oddziale. Z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego otrzymaliśmy na ten cel ok. 1 mln zł. Dodatkowo 50 tys. zł otrzymaliśmy z funduszu prewencyjnego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Życie SA.