Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 7 marca 2023

Diamentowy jubileusz naszego Oddziału Zakaźnego. To już 60 lat!

Obchodzone uroczyście 60-lecie Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych nie przypadkowo miało miejsce 4 marca  2023 r. To przed trzema laty pojawił się tutaj tzw. pacjent zero, a pracownicy oddziału musieli wziąć na siebie ciężar pierwszego uderzenia pandemii. Także mediów, które niemal osaczyły placówkę.

I właśnie podziękowania za walkę ze skutkami COVID-19 dominowały w przemówieniach zaproszonych gości. – Mam osobiste doświadczenia, ponieważ często ratujecie mi zdrowie i życie. Jestem u was, znam pielęgniarki, lekarzy i ciebie, drogi Jacku, od wielu, wielu lat. Jesteście nie tylko dla mnie, ale i mieszkańców naszego regionu superbohaterami. Sprawdziliście się nie tylko w czasie pandemii – od 60 lat zawsze możemy na was liczyć. Życzę wam dzisiaj wszystkiego, co najlepsze – nieustającej pasji i chcę wam w imieniu wszystkich Lubuszan podziękować z całego serca za waszą służbę, za to, co dla nas robicie – przekazała w przesłanych wirtualnie życzeniach kierownikowi oddziału, lek. Jackowi Smykałowi i całemu personelowi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Prezes Szpitala Uniwersyteckiego Marek Działoszyński zauważył, ze w przypadku małżeństwa jubileusz 60-lecia to diamentowe gody. – Gratuluję bardzo tego jubileuszu. Przy okazji tego święta chciałbym dedykować wam cytat Janusza Korczaka: „Kto ma silną wolę i silną chęć służby ludziom, temu życie pięknym będzie snem, choć droga do celu była poplątana, a myśli – niespokojne”. Wszyscy – jako zarząd szpitala, pacjenci, ludzie mieszkający w województwie lubuskim – możemy wam dziękować za to, że przyjęliście na siebie trud bycia zakaźnikami. To trudna profesja, okazuje się, że rzadka, bo od wielu lat jesteśmy jedynym oddziałem zakaźnym w województwie lubuskim (teraz tę profesję próbują rozkręcić Żary), który w trudnych sytuacjach bierze na siebie trud walki z COVID-19.

60 LAT ODDZIAŁU ZAKAŹNEGO – ZOBACZ PREZENTACJĘ >>>

– Bardzo się cieszę, że mogę z państwem być w tak zacnym gronie. Ten dzień 4 marca 2020 r. był szczególny, kiedy na państwa oddziale zdiagnozowano pierwszego pacjenta w Polsce, który zachorował na COVID-19 – powiedział poseł Waldemar Sługocki. – Ja także z tego powodu znalazłem się u państwa.

– W imieniu ministra zdrowia, pana Adama Niedzielskiego i własnym, bardzo państwu dziękuję – powiedział Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.– Myślę, że obecność każdego z nas to forma podziękowania za to, że jesteście i co robiliście. To podziękowania zarówno z racji funkcji, które pełnimy, ale jestem przekonany, że także z racji własnych doświadczeń i przemyśleń. Każdy z nas czy też jego bliscy mierzył się z chorobą. Dzisiaj percepcja chorób zakaźnych jest zupełnie inna. Można spojrzeć na to z pewnego dystansu, mamy też mnóstwo publikacji naukowych na ten temat – podzielił się wnioskami z pandemii były dyrektor lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wicewojewoda Wojciech Perczak odczytał list wojewody skierowany do władz Szpitala Uniwersyteckiego i personelu Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych. Podzielił się kilkoma własnymi refleksjami. – Mam wrażenie, że dopóki nie było pandemii, oddział zakaźny był trochę na uboczu, jako potrzebny tylko dla pewnej grupy pacjentów – stwierdził.

Wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki wręczył najbardziej wyróżniającym się pracownikom oddziału zakaźnego odznaki „Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”. – W imieniu zarządu województwa serdecznie gratuluję tego pięknego jubileuszu – mówił wicemarszałek.

 Medale i gratulacje otrzymali:

  • Bogusława Buśko, pielęgniarka oddziałowa
  • Renata Korczak, specjalistka chorób zakaźnych
  • Katarzyna Kozieł, specjalistka chorób zakaźnych
  • Władysław Łojewski, specjalista chorób zakaźnych
  • Waldemar Szymański, specjalista chorób zakaźnych

Przyznano także medale honorowe i dyplomy dla byłych i obecnych pracowników oddziału zakaźnego.

Całość uświetniła część naukowa poświęcona oczywiście problematyce chorób zakaźnych, w której udział wzięli pracownicy oddziału oraz zaproszeni goście – naukowe autorytety.