Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 7 lutego 2024

Da Vinci już operuje. Historia dzieje się na naszych oczach

5 i 6 lutego 2024 r. to ważne daty w historii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. W tych dniach miały miejsce pierwsze zabiegi z udziałem robota operacyjnego da Vinci. – To przełomowy moment w rozwoju naszego szpitala. Dzięki nowemu urządzeniu jesteśmy w stanie wykonywać zabiegi na światowym poziomie. Śmiało można powiedzieć, że jest to wprowadzenie nas, zabiegowców, w XXI wiek, który jest wiekiem technologii cyfrowych – podkreśla Krzysztof Śmigaj, kierownik Klinicznego Oddziału Urologii.

To właśnie urolodzy z zielonogórskiego szpitala jako pierwsi mieli okazję wykorzystać da Vinci w praktyce, do czego przygotowywali się już od kilku miesięcy. – To skomplikowane zabiegi, które wykonuje zespół, który musi mieć wysokie kwalifikacje, a robot jest narzędziem, które wspomaga ten zespół. Pierwszy zabieg to prostatektomia radykalna, wykonywana u mężczyzn na ogół w średnim wieku, z miejscowo zaawansowanym rakiem prostaty. Polega na tym, że jest usuwana prostata w całości, razem z chorobą nowotworową – wyjaśnia Krzysztof Śmigaj i dodaje, że dla pacjenta najważniejsze jest to, że są to zabiegi mało inwazyjne, wykonywane z dużą precyzją i dokładnością. – To z kolei przekłada się efekt medyczny, w tym przypadku na pozytywny efekt onkologiczny. Pacjent szybciej dochodzi do zdrowia po zabiegu i może normalnie funkcjonować. Także dla personelu medycznego jest to bardzo korzystne, że mamy taki sprzęt. Posiadanie tak nowoczesnych narzędzi stymuluje nas do tego, by podnosić swoje kwalifikacje – podkreśla urolog.

Pracę z robotem rozpoczęli urolodzy, ale szpital planuje stworzyć aż sześć zespołów z różnych dyscyplin, które będą korzystać z tego cudu techniki medycznej: urologiczny, chirurgiczny, ginekologiczny, torakochirurgiczny, laryngologiczny, a nawet chirurgii dziecięcej. – Szkolimy kolejne zespoły. Wszyscy będą pracować na tym samym robocie, który jest w stanie wykonywać różnego rodzaju zabiegi, nie tylko prostatektomię. W tej chwili szkolimy już zespół chirurgii ogólnej, który będzie wykonywał zabiegi resekcji jelita. Następnie planujemy wyszkolenie zespołu ginekologicznego, torakochirurgicznego, laryngologicznego, a także chirurgii dziecięcej – informuje Paweł Matecki, kierownik bloku operacyjnego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka i koordynator wdrażania robotyki w szpitalu.

Zielonogórski szpital do zakupu robota przygotowywał się już od kilku lat. Udało się go w końcu nabyć głównie dzięki dofinansowaniu z budżetu samorządu wojewódzkiego. – Robot z całym oprzyrządowaniem kosztował ponad 14 milionów złotych. Dokupiliśmy do niego sporo jednorazowego oprzyrządowania, które pozwoli na blisko 200 zabiegów w dwóch kolejnych latach – podkreśla Marek Działoszyński, prezes zarządu szpitala. Jego zdaniem Szpital Uniwersytecki musi się rozwijać i mieć środki na nowoczesny sprzęt. – Chodzi też o to, by kształcić młodych adeptów sztuki lekarskiej, ale też dać dobre narzędzia medykom. To wszystko dla dobra pacjentów – dodaje.

Grzegorz Potęga, członek zarządu województwa, wyraził zadowolenie, że nowoczesne technologie wkraczają również w świat medycy i to w sposób zdecydowany. – Można powiedzieć, że wiele z tych urządzeń to kroki milowe, ale jednocześnie spełniają one oczekiwania szczególnie służby medycznej. Historia dzieje się na naszych oczach.

Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista ds. rozwoju szpitala, podkreśla, że jest to sprzęt z najwyższej półki, a lecznica dokupiła jeszcze stół operacyjny, który w trakcie zabiegu ustawia się pod różnymi kątami oraz osprzęt, do późniejszego wykorzystania.

Dlaczego robotyka?

Wprowadzenie innowacyjnych technologii do dziedziny medycyny ma ogromne znaczenie dla poprawy jakości opieki zdrowotnej i zwiększenia efektywności zabiegów. Zakup robota da Vinci stanowi kluczowy krok w kierunku doskonalenia procedur chirurgicznych oraz podniesienia standardów opieki pacjentów.

Robot da Vinci oferuje wyjątkową precyzję i kontrolę podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych. Dzięki zaawansowanemu systemowi kamer i mikroskopijnej skali ruchów, lekarze mogą dokładnie manipulować narzędziami nawet w najbardziej delikatnych rejonach ciała. Np. w dziedzinie urologii, gdzie skupiamy się na operacjach w obrębie nerek, pęcherza czy prostaty, precyzja jest kluczowa dla uniknięcia uszkodzeń narządów oraz minimalizacji ryzyka krwawienia.

Korzyści wynikające z minimalnie inwazyjnych operacji są nieocenione. Dzięki mniejszym nacięciom skórnym, pacjenci doświadczają krótszego czasu rekonwalescencji, mniejszego bólu pooperacyjnego oraz mniejszej szansy na infekcje. To przekłada się na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania i redukcję kosztów związanych z dłuższymi pobytami szpitalnymi.

Obecność zaawansowanej technologii może przyciągnąć do szpitala wybitnych specjalistów. Chirurdzy pragną pracować z najnowszymi narzędziami, które umożliwiają im rozwijanie swoich umiejętności oraz osiąganie doskonałych wyników. Zakup robota da Vinci może zatem przyciągnąć do placówki utalentowanych lekarzy, co wzmocni zespół medyczny i pozytywnie wpłynie na wizerunek szpitala.

Robot da Vinci ma potencjał do zastosowania w różnorodnych procedurach. To wszechstronne narzędzie, które zwiększa zakres możliwości poszczególnych oddziałów i pozwala na kompleksową opiekę nad pacjentami.

Inwestycja w robota da Vinci stanowi długoterminową strategię podniesienia jakości opieki medycznej i zapewnienia pacjentom najlepszych możliwych rezultatów. Choć początkowy koszt zakupu i szkolenia personelu może być wysoki, długofalowe korzyści w postaci poprawy wyników chirurgicznych, skrócenia rekonwalescencji.

Ponadto wprowadzenie robota da Vinci do Szpitala Uniwersyteckiego ma znacząco wpłynąć na dydaktykę studentów medycyny, oferując im nowe możliwości nauki i doskonalenia umiejętności. Oto kilka sposobów, w jakie robot da Vinci może wpłynąć na dydaktykę studentów:

  • Nauka wirtualnych symulacji
  • Szkolenia praktyczne
  • Bezpośrednie obserwacje operacji
  • Interdyscyplinarna nauka
  • Zwiększenie atrakcyjności programu edukacyjnego

Finansowanie:

Wartość: 14 mln 609 tys. zł

  • 8 mln zł – dofinansowanie z budżetu samorządu woj. lubuskiego w 2023 r.
  • 3 mln 200 tys. zł – dofinansowanie z budżetu samorządu woj. lubuskiego w 2024 r.

W cenie dodatkowo 350 zestawów niezbędnych do wykonania zabiegów oraz szkolenia.

W pierwszych zabiegach, oprócz szkoleniowców, czyli dr n. med. Piotra Kani i lek. Jakuba Biedrzyckiego, udział wzięli:

  • prof. dr hab. n. med. Maciej Salagierski – urolog
  • lek. Maciej Stroczyński – urolog (asysta)
  • lek. Paweł Matecki – anestezjolog
  • Natalia Mrowiec – pielęgniarka anestezjologiczna
  • Elżbieta Gauza – instrumentariuszka
  • Katarzyna Urbanowicz – instrumentariuszka
  • Lucyna Szatkowska – instrumentariuszka
  • Olena Prodan – instrumentariuszka