Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 22 października 2020

KORONAWIRUS – aktualne informacje

Fot. Pixabay

Pandemia koronawirusa spowodowała wiele zmian w funkcjonowaniu naszego szpitala. Dotyczą one nie tylko przyjęć na oddziały, ale także wejścia na teren lecznicy i poruszania się po niej w związku z wymogiem przestrzegania reżimu sanitarnego. Na terenie szpitala możliwe jest również wykonie badań i testów na obecność COVID-19, zarówno tych komercyjnych, jak i bezpłatnych. Poznaj zasady, jakie obecnie obowiązują w szpitalu. 

Wejście do szpitala. Co musisz wiedzieć?

W związku z obecną sytuacją, wejście do budynków szpitala dla osób z zewnątrz (pacjentów, rodzin oraz interesantów), zostało ograniczone. Większość drzwi wejściowych została zamknięta, aby ograniczyć swobodny przepływ osób nie będących pracownikami szpitala.

Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin na oddziałach szpitalnych. Wejście na oddział możliwe jest wyłącznie za zgodą personelu oddziału.

Przywróciliśmy natomiast swobodny dostęp do zakładów diagnostycznych dla osób zarejestrowanych oraz możliwość odbioru wyników badań.

Przypominamy, że w całym szpitalu obowiązuje noszenie masek ochronnych, a w wielu miejscach udostępniamy pojemniki z płynem dezynfekującym (zachęcamy do korzystania z nich!).

Zasady wejścia do poszczególnych budynków

Budynek główny B-C

Do szpitala wchodzimy od strony parku, pojedynczo. Zakładamy maseczkę i zdejmujemy nakrycia głowy oraz dezynfekujemy ręce. Każda wchodząca osoba ma – dzięki kamerze termowizyjnej – automatycznie mierzoną temperaturę. W razie podwyższonej temperatury włączy się alarm dźwiękowy. Wówczas prosimy o niewchodzenie do dalszych pomieszczeń, przejście za barierki i poczekanie na personel medyczny, który udzieli dalszych wskazówek.

Budynek L (położnictwo i onkologia)

Zgłaszamy się na Izbę Przyjęć wchodząc od strony szpitala (wejście od strony ul. Podgórnej jest nieczynne). Przy wejściu dzięki kamerze termowizyjnej automatycznie jest mierzona temperatura. W razie podwyższonej temperatury włączy się alarm dźwiękowy. Wówczas prosimy o niewchodzenie do dalszych pomieszczeń, przejście za barierki i poczekanie na personel medyczny, który udzieli dalszych wskazówek.

Budynek U (pulmonologia, torakochirurgia, radioterapia)

Zgłaszamy się na oddział dzwoniąc do drzwi (są zamknięte). O dalszym postępowaniu decyduje personel medyczny.

Budynek E (okulistyka, laryngologia)

Zgłaszamy się na oddział dzwoniąc do drzwi (są zamknięte). O dalszym postępowaniu decyduje personel medyczny. Dostęp do poradni laryngologicznej i okulistycznej możliwy jest bezpośrednio (wejście boczne) i nie wymaga przechodzenia przez wejście główne.

Budynek A i A1 (administracja)

Petentów prosimy o ograniczenie się do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego z poszczególnymi działami.

Osoby niepełnosprawne, interesanci do Działu Statystyki i Dokumentacji Medycznej i kasy szpitalnej korzystają z wejścia bocznego do budynku A od strony parkingu.

Przekazywanie paczek

Przekazywanie paczek najbliższym przebywającym w szpitalu jest obecnie możliwe tylko w wyznaczonych godzinach, czyli 11.00-12.00 oraz 15.00-16.00. Należy podejść pod drzwi oddziału, zadzwonić, a następnie przekazać paczkę personelowi medycznemu. Na paczce powinna się znaleźć informacja, komu należy ją przekazać.

Przyjęcia planowane na oddziały

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze wstrzymał większość planowych przyjęć. W obecnej sytuacji Szpital pracuje w trybie ostrodyżurowym.

W sytuacjach wyjątkowych przyjęć planowych (np. operacje onkologiczne) pacjent będzie miał wykonane badanie w kierunku COVID-19 w dniu przyjęcia. Wynik negatywny jest podstawą do przyjęcia chorego na oddział.

Testy na koronawirusa

Testy dla osób kierowanych przez lekarzy POZ

Punkt pobrań wymazów znajduje się w budynku dydaktycznym Collegium Medicum UZ (Ośrodek Badań Medycznych Nauk Podstawowych), który umiejscowiony jest na terenie Szpitala w okolicy Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych.

Pacjenci kierowani przez lekarza rodzinnego mogą zgłaszać się w godzinach 10.00-13.00 każdego dnia tygodnia. Potrzebne jest skierowanie od lekarza lub kod badania, należy również mieć ze sobą dokument tożsamości.

Należy ustawić się w kolejce zachowując dystans co najmniej 2 metrów oraz najwyższy stopień ochrony osobistej!

Testy na COVID-19 dla osób wybierających się do sanatorium

Osoby ze skierowaniem do sanatorium mogą się zgłaszać do punktu, który znajduje się w budynku głównym Szpitala w pokoju 015 (wejście od strony parku). Zgłaszać się należy w godzinach 10.00-12.00, od poniedziałku do piątku, jednak nie wcześniej, niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu.

W sobotę i niedzielę osoby ze skierowaniem do sanatorium mogą się zgłaszać w godzinach 10.00-13.00 do punktu pobrań wymazów znajdującego się w budynku dydaktycznym Collegium Medicum UZ (tak jak pacjenci kierowani przez lekarza POZ).

Należy ustawić się w kolejce zachowując dystans co najmniej 2 metrów oraz najwyższy stopień ochrony osobistej!

TESTY I BADANIA KOMERCYJNE

Istnieje możliwość wykonania komercyjnych badań w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.

 1. Badania genetyczne metodą PCR można wykonać w budynku dydaktycznym Collegium Medicum w godzinach 9.00-10.00 od poniedziałku do piątku.
  Koszt badania wynosi 534,00 zł.
 2. Proponowane metody płatności:
  1. Płatność przelewem bankowym na rachunek Szpitala 55 1500 1810 1218 1004 2711 0000. W opisie przelewu koniecznie należy zamieścić informację, że jest to płatność za badanie COVID-19 , kogo dotyczy badanie oraz adres pacjenta (celem wystawienia i przesłania faktury).
   Potwierdzenie przelewu należy okazać pracownikom pobierającym wymaz.
  2. Płatność gotówką w kasie Szpitala (bud. administracji A), możliwa w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w godzinach: 8.00-14.00 i okazanie potwierdzenia opłaty pracownikom pobierającym wymaz.
 3. Badanie oznaczania poziomu przeciwciał anty-SARS-CoV2 (badanie z krwi), które świadczy o przebytym już zakażeniu, można wykonać w punkcie pobrań znajdującym się w Pawilonie „U”, Budynek Przychodni Przyszpitalnych, parter, pokój nr 3, wejście od ul. Podgórnej, w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w godz. 7.00-13.30.
  Koszt badania wynosi 100 zł
  Proponowane metody płatności:
  1. Płatność przelewem bankowym na rachunek Szpitala 55 1500 1810 1218 1004 2711 0000. W opisie przelewu koniecznie należy zamieścić informację, że jest to płatność za badanie COVID-19 , kogo dotyczy badanie oraz adres pacjenta (celem wystawienia i przesłania Państwu faktury). Potwierdzenie przelewu należy okazać pracownikom pobierającym wymaz.
  2. Płatność gotówką w kasie Szpitala (bud. administracji A), możliwa w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w godzinach: 8.00-14.00 i okazanie potwierdzenia opłaty pracownikom pobierającym wymaz.
 4. Płatność w punkcie poboru.

Odbiór wyników

Pacjenci kierowani przez lekarzy rodzinnych oraz sanatoria:

Z wynikiem testu mogą się zapoznać w dniu następującym po dniu badania od około 24 do 48 godzin po pobraniu wymazu. Zbadana osoba otrzymuje po pobraniu wymazu pisemną instrukcję zawierającą kod, dzięki któremu może znaleźć swój wynik w internecie na podanej stronie. Wynik badania jest też widoczny dla lekarza rodzinnego oraz sanatorium kierującego na test. 

Nie ma możliwości odbioru osobistego wyniku badania dla osób kierowanych przez lekarzy POZ i sanatoria.

Pacjenci komercyjni:

Z wynikiem testu wykonanego metodą PCR mogą zapoznać się w internecie lub odebrać je osobiście w Punkcie Informacyjnym przy głównym wejściu do Szpitala od ul. Wazów.

UWAGA! W ZWIĄZKU Z GWAŁTOWNYM WZROSTEM ZACHOROWAŃ, A CO ZA TYM IDZIE NIEWYDOLNOŚCIĄ LABORATORIÓW, ODBIÓR WYNIKÓW JEST MOŻLIWY NIE WCZEŚNIEJ, NIŻ PO CZWARTEJ DOBIE OD POBRANIA WYMAZU.

Wynik poziomu przeciwciał anty-SARS-CoV2 można odebrać w punkcie pobrań znajdującym się w Pawilonie „U”, Budynek Przychodni Przyszpitalnych, parter, pokój nr 3, wejście od ul. Podgórnej, w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w godz. 12.00-14.30.

Do pobrania: