Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 1 września 2022

Chirurdzy usunęli ważący 42 kg guz!

Chirurdzy usunęli ważący 42 kg guz!

42 kg ważył guz, który kilka dni temu nasi lekarze „wyłuskali” z pacjentki. Podobno ważył więcej, niż ona sama. Niemożliwe? A jednak!

– Wiedząc o guzie w brzuchu pacjentka zdecydowała się na operację po 10 latach, gdy ten uniemożliwił jej chodzenie – mówi szef naszej chirurgii ogólnej i i onkologicznej dr hab. n. med. Dawid Murawa, który razem z zespołem podjął się operacji, trwającej ostatecznie 7 godzin. I dodaje, że konieczna była rekonstrukcja obustronna żył biodrowych zewnętrznych, a ubytek krwi sięgnął 8 litrów.

Usunięcie guza ważącego 42 kg

Wszystko wskazuje na to, że to największy guz, jaki został usunięty w polskim szpitalu. Gratulujemy zespołowi bloku operacyjnego oraz oddziałowi chirurgii. Podziękowania, w imieniu prof. Murawy, ślemy także do innych naszych specjalistów – kardiologów, endokrynologów, czy anestezjologów, którzy przygotowali chorą do tej wymagającej operacji!

A udział w niej brali także: dr n. med. Miłosz Jasiński – urolog, Magdalena Wirtek i Joanna Sulikowska-Pankiewicz – lek. Anestezjologiczne, Maja Molska – lek. stażystka, a także Małgorzata Kitta i Marta Stępkowska – piel. instrumentariuszki oraz Agnieszka Zajączkowska i Magdalena Kurpisz – piel. anestezjologiczne.

I najważniejsze, po kilka dniach od zabiegu, pacjentka została przekazana z OIOM na Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. I zjadła pierwszy, lekki posiłek.