Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 8 lutego 2022

Chcemy leczyć więcej pacjentów. “Rozpaczliwie potrzebujemy dodatkowych przestrzeni”

Wizualizacja Lubuskiego Centrum Onkologii/ Biuro Usług Projektowych ARCHPEAK

Prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego dr Marek Działoszyński przedstawił na konferencji prasowej plany rozwoju lecznicy. Obejmują one m.in. inicjatywę powstania Lubuskiego Centrum Onkologii, stąd konieczność pozyskania nowych miejsc, w tym budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk”. – Rozpaczliwie potrzebujemy dodatkowych przestrzeni, budynku, w którym będziemy mogli kompleksowo leczyć pacjentów – wsparł opinię szefa lecznicy dr n. med. Marek Szwiec, kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii.

O aktualnym stanie prac związanych z planami przeniesienia „Medyka” do Sulechowa poinformowała Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

– Trwa procedura konsultacji, a Zarząd Województwa podjął uchwałę intencyjną o zamiarze przeniesienia siedziby „Medyka”, została ona w miniony piątek skierowana do Sejmiku Województwa Lubuskiego. Na najbliższej sesji Sejmiku, 14 lutego, będzie ona procedowana.

Marszałek Elżbieta Anna Polak przekazała również, że w sprawie „Medyka” do tej pory wpłynęło siedem stanowisk. Sześć gremiów pozytywnie odniosło się do sprawy przeniesienia szkoły, a tylko jedna była negatywna.

Stanowiska popierające działania zarządu województwa i szpitala:

  • Stanowisko Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych Województwa
  • Stanowisko Zarządu Powiatu Zielonogórskiego
  • Stanowisko Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Zakładowa Organizacja Związkowa przy Szpitalu Uniwersyteckim
  • Stanowisko Rady Klinicystów Szpitala Uniwersyteckiego
  • Stanowisko Burmistrza Sulechowa
  • Uchwała Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Szpitala Uniwersyteckiego

Stanowisko negatywne:

  • Stanowisko Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Zielonej Górze

Marszałek woj. lubuskiego podkreśliła, że nieprawdą jest, że w skutek przenosin szkoła będzie musiała zwracać fundusze europejskie.

– Będzie zapewniona trwałość projektu w nowej siedzibie, gdzie warunki do prowadzenia nauczania są lepsze niż w obecnym miejscu. Elżbieta Polak dodała również, że nieprawdą jest, że koszty utrzymania szkoły w Sulechowie wynoszą 1,5 mln zł oraz, że kroki podjęte w kierunku przeniesienia mogły kogoś zaskoczyć. – Rozmowy na ten temat prowadzone są od 2017 r. – poinformowała.

O inwestycjach prowadzonych na terenie szpitala, a także o planach na kolejne, poinformował prezes zarządu lecznicy dr Marek Działoszyński. Wśród nich na czoło wysuwa się choćby Lubuskie Centrum Onkologii, które zostało wpisane do Wojewódzkiego Planu Transformacji. Szef szpitala w przygotowanej Strategii Rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego pokazał, jak dynamicznie rozwija się placówka w ostatnich latach, zaznaczając jednocześnie, że aby sprostać wyzwaniom, jakie niesie za sobą na przykład duży wzrost liczby chorych na raka, potrzebne są nowe budynki i tereny do rozwoju. Stąd m.in. konieczność pozyskania przestrzeni lokalowych, które znajdują się w przylegającym do terenu szpitala budynku „Medyka”.

– Samorząd musi podejmować trudne decyzje i życzę, aby takie decyzje zapadły. Chodzi o to, by korzyści odczuli przed wszystkim mieszkańcy regionu, którzy dzięki szpitalowi mają zapewnioną opiekę zdrowotną – podkreślił.

Zapoznaj się ze STRATEGIĄ ROZWOJU SZPITALA UNIWERSYTECKIEGO >>

– Podsumowaliśmy liczbę zabiegów w zakresie chirurgii onkologicznej, dotyczących nowotworów raka piersi i w  2019 i było ich 212 , w 2020 – 267, a w 2021 roku, mimo pandemii, aż 320. Przyrost jest oszałamiający – mówił z kolei dr hab. Dawid Murawa, prof. UZ.

– Taka tendencja dotyczy wszystkich nowotworów, bez względu na organ. Podkreślił, iż klinika, którą kieruje, leczy w zakresie najpowszechniejszych nowotworów więcej pacjentów, aniżeli wszystkie pozostałe oddziały chirurgii onkologicznej w województwie razem wzięte. Dodatkowo dysponuje takim sprzętem, dzięki wsparciu m.in. Zarządu szpitala i Zarządu Województwa, jakim może się pochwalić zaledwie kilka ośrodków w kraju. Niestety, obecna baza łóżkowa oraz ograniczenie dostępności do bloku operacyjnego powodują, że ośrodek nie może się rozwijać i leczyć więcej pacjentów.

Dr n. med. Marek Szwiec, kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii, poinformował, że w 2021 roku we wszystkich poradniach przyszpitalnych przyjęto 112 tys. pacjentów, z tego 32 tys. w poradni onkologicznej.

– W ciągu dwóch lat ta liczba wzrosła o 5 tysięcy. To pokazuje, że my rozpaczliwie potrzebujemy miejsca i to nie za rok, dwa, tylko już. Rozpaczliwie potrzebujemy dodatkowych przestrzeni, budynku, w którym będziemy mogli kompleksowo leczyć pacjentów.

Prof. dr hab. Łukasz Dzieciuchowicz, przewodniczący Rady Klinicystów przy szpitalu, zwrócił również uwagę, że oprócz bazy medycznej i diagnostycznej Szpital Uniwersytecki jak tlenu potrzebuje pomieszczeń dydaktycznych oraz do prowadzenia badań naukowych.

Potwierdził to dyrektor ds. lecznictwa Antoni Ciach, podkreślając równocześnie, że jesteśmy jedynym szpitalem w województwie proponującym pełnoprofilowe leczenie onkologiczne.

– Mamy nie tylko świetnie rozwiniętą onkologię i chirurgię onkologiczną, ale również otorynolaryngologię, ginekologię onkologiczną, czy jedyną w regionie torakochirurgię.