Data publikacji: 14 marca 2023

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka nadano imię cenionego pediatry

Dr Zbysław Kopyść, wieloletni ordynator oddziału dziecięcego zielonogórskiego szpitala, został patronem CZMiD. Na uroczystości odsłonięcia specjalnej tablicy, obok władz szpitala, obecni byli m.in. uczniowie i współpracownicy lekarza, którego marzeniem było stworzenie zielonogórskiego, medycznego ośrodka uniwersyteckiego.

– Cieszę się, że dzisiaj możemy odsłonić tablicę poświęconą temu wielkiemu lekarzowi, człowiekowi, który oddał pracy serce, zdrowie, i który wychował bardzo wielu medyków – powiedział prezes zarządu szpitala Marek Działoszyński i przeczytał specjalnie wystosowany na tę okazję list Mariana Krawczyńskiego, konsultanta wojewódzkiego pediatrii w latach 1975-2012. „Dla mnie dr Zbysław Kopyść pozostanie  wybitnym pediatrą, klinicystą i pasjonatem naukowcem z wyboru, z nie z obowiązku, o skali ponad krajowej” – cytował słowa listu Marek Działoszyński.

Dr n. med. Jacek Kotuła, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej, podkreślił, że Centrum Zdrowia Matki i Dziecka będzie miało tak wielkiego patrona. – To była niesamowita osoba, człowiek, który był humanistą i wspaniałym nauczycielem przyszłych lekarzy.

– W mojej pamięci dr Zbysław Kopyść, mój szef, będzie zawsze ikoną, moim idolem – powiedziała lek. Kazimiera Kucharska-Barczyk, wieloletnia ordynator i kierownik oddziału pediatrii zielonogórskiego szpitala. – To tutaj, właśnie pod kierunkiem dr. Kopyścia zdobyłam najwięcej wiedzy – podkreśliła i dodała, że ma nadzieję, że idee zaszczepiane przez dr. Kopyścia będą w CZMiD kultywowane, a pamięć o nim nie zaniknie.

– Dr Kopyść zauroczył mnie przede wszystkim jako człowiek inteligentny, lekarz, który zaimponował mi również swoim poczuciem humoru. Bardzo go ceniłem i szanowałem i tak jest do dziś – wspominał Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa.

Wojewódzki konsultant ds. pediatrii, dr n. med. Tomasz Jarmoliński, podkreślił rolę dr. Kopyścia w polskiej medycynie jako autora „Kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych”. – To książka, która była w owych czasach najwybitniejszym polskim podręcznikiem medycznym. Do tego napisana pięknym polskim językiem – zauważył.

Na uroczystości obecnym był również syn Zbysława Kopyścia, Marek Kopyść, który w imieniu rodziny, dziękował za wyróżnienie. – To dla mnie zaszczyt. Ojciec był przede wszystkim wspaniałym i dobrym człowiekiem, zawsze zapracowanym. Jestem dumnym z udziału w tej uroczystości – powiedział.

Dr n. med. Zbysław Kopyść był wieloletnim ordynatorem oddziału dziecięcego zielonogórskiego szpitala (1951-1993) oraz przewodniczącym Zielonogórskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Wybitny fachowiec, autor licznych publikacji naukowych i podręczników, na których wychowało się wiele pokoleń pediatrów. Pasjonat działań naukowo-dydaktycznych, autorytet, który w ogromnym stopniu przyczynił się do rozwoju pediatrii w naszym regionie.