Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 22 lipca 2019

Blisko 100 noworodków skorzystało już z Banku Mleka Kobiecego

Przypomnijmy – od marca tego roku w naszym szpitalu działa pierwszy i jedyny w województwie Bank Mleka Kobiecego. Tylko przez pierwsze trzy miesiące jego działalności ze „zdeponowanego” w banku mleka skorzystało 97 noworodków, głównie wcześniaków. Dzieciaczki wypiły 44 litry mleka, które oddało 13 kobiet-wolontariuszek. Obecnie mleko jest pozyskiwane od 5 pań, a bank ma gotowych do wydania 20 litrów. Mleko wciąż jest potrzebne.

– Zachęcamy panie do oddania mleka. Służy ono głównie naszym noworodkom na oddziale, szczególnie wcześniakom. Podawane jest dzieciom przez kilka do kilkunastu dni. Pozyskujemy je głównie na naszym oddziale, ale zdarzają się też panie, które trafiają do nas z zewnątrz – mówi Agnieszka Tokarz, doradca laktacyjny.

Jak odbierają tę formę żywienia rodzice? – Zdarzają się odmowy, bo nie wszyscy rodzice wiedzą, czym jest mleko z banku. Staramy się wtedy wyjaśniać i przekonywać, że to bardzo bezpieczna forma żywienia. To zwykle pojedyncze przypadki, bo jednak generalnie podejście jest bardzo pozytywne – mówi Agnieszka Tokarz.

Maluchy powinny być karmione mlekiem własnej matki. Wtedy m.in. szybciej się rozwijają i zdrowieją, mają lepszą odporność. Jeżeli nie jest to możliwe, najlepiej podawać im właśnie naturalny pokarm innych kobiet. Dlatego powstają Banki Mleka Kobiecego, w których jest ono gromadzone. Taki Bank otwarto w naszym szpitalu pod koniec marca tego roku. Pomysłodawcą inicjatywy był Kliniczny Oddział Neonatologii przy wsparciu Fundacji Bank Mleka Kobiecego. To pierwsza taka placówka w województwie lubuskim.

Przypomnijmy, że dawczynią może być tylko zdrowa kobieta w okresie laktacji, która karmiąc własne dziecko zdecyduje się oddawać swoje mleko na potrzeby innych dzieci. Współpraca z bankiem mleka kobiecego jest honorowa. Dawczyni nie otrzymuje gratyfikacji, jest jednak wyposażana przez bank w odpowiednie akcesoria służące właściwemu odciąganiu i przechowywaniu pokarmu.

Z kandydatką na dawczynię pracownik banku mleka kobiecego przeprowadza wywiad, w którym pyta m.in. o tryb życia, historię dotychczasowych problemów zdrowotnych, przebyte choroby infekcyjne, a następnie kieruje na następujące badania krwi wykluczające: HIV, zapalenia wątroby typu B i C i kiłę. Dodatkowo wykonywane jest badanie mikrobiologiczne mleka dawczyni.

Dawczyni pokarmu w okresie współpracy z bankiem mleka kobiecego nie może palić papierosów, pić alkoholu, wypijać dziennie dużej ilości napojów zawierających kofeinę (jak kawa, herbata, cola), przyjmować niektórych leków, zażywać narkotyków. Dawczynią nie może zostać kobieta, która choruje na ostrą lub przewlekłą chorobę (wymagającą stałego przyjmowania pewnych leków), choruje na gruźlicę, przyjmowała hormon wzrostu, była w ostatnim okresie szczepiona przeciw niektórym chorobom oraz miała wykonywaną transfuzję krwi w okresie ostatnich 12 miesięcy.

Do współpracy zapraszamy także wszystkie lubuskie szpitale, które mają oddziały noworodkowe.

Jeżeli chcesz oddać mleko na potrzeby dzieci, zapraszamy do Banku Mleka Kobiecego.

BANK MLEKA KOBIECEGO Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze Kliniczny Oddział Neonatologii (I PIĘTRO) Poniedziałek – piątek 7:00 – 14:30, Tel. 683296427, 683296429 Więcej informacji na stronie: http://bmk.szpital.zgora.pl

Na zdjęciu mgr Kamila Gumienna, pracownik laboratorium Banku Mleka Kobiecego