Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 27 października 2022

Bezpłatne badania profilaktyczne dla mężczyzn

Już w najbliższą sobotę, tj. 29 października br., wspólnie ze Stowarzyszeniem Fizjosport zapraszamy mieszkańców Zielonej Góry na badania przesiewowe w kierunku raka jądra i raka prostaty. Badania USG będą przeprowadzać w Galerii Focus Mall lekarze naszego Klinicznego Oddziału Urologii. 

„Jak często słyszałeś hasło „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”? Wpajane od dziecka i szumnie wygłaszane, a jednak wciąż bardzo niewiele z nas zapomina o sobie, o swoim zdrowiu i rutynowych badaniach. Niestety zbyt często dowiadujemy się o chorobach zbyt późno, dlatego tak ważnym jest PROFILAKTYKA, EDUKACJA I DOBRY PRZYKŁAD. Szybko wykryta choroba to szansa na zdrowe i lepsze życie.”

Stowarzyszenie Fizjosport od 5 lat realizuje cel jakim jest zwiększenie świadomości z zakresu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Robi to m.in. wpisując się w międzynarodową akcję Movember.

W dużym skrócie akcja polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie (nazwa jest zbitką dwóch angielskich wyrazów moustache – wąsy i november listopad), a zapuszczenie wąsa ma sprowokować do rozmowy o męskich nowotworach.

Celem akcji jest:

  • Promowanie wiedzy dotyczącej profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jąder i prostaty
  • Realizacja badań przesiewowych z użyciem ultrasonografów pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów jądra.
  • Realizacja badań przesiewowych z użyciem testów jakościowych poziomu PSA we krwi pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty.

Podczas ostatnich 2 edycji akcji Stowarzyszenia przebadano 1500 mężczyzn, wykryto 8 nowotworów.

Dlaczego taka akcja?

  • Na raka jądra zapada w Polsce 2.000 mężczyzn rocznie. Co 40 godzin jeden z nich umiera. Polska ma najwyższą w Europie śmiertelność na nowotwór jądra (15% przy średniej w UE 5%) wynikającą ze znikomej edukacji oraz wstydliwości pacjentów.
  • Na raka prostaty zapada w Polsce ponad 15.000 mężczyzn rocznie. Jest to obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór wśród mężczyzn. Z uwagi na wiele czynników cywilizacyjnych rak prostaty dotyka coraz młodszych mężczyzn.

Już 29 października 2022 roku, w godzinach 10:00 – 18:00 w sobotę w Galerii „FOCUS MALL” przy ulicy Wrocławskiej 17 w Zielonej Górze Stowarzyszenie Fizjosport organizuje bezpłatne badania USG Jąder i testy PSA mężczyzn.

Badania będą odbywały się w specjalnie przygotowanym do tego mobilnym gabinecie lekarskim umiejscowionych na parterze Galerii „FOCUS MALL”.

Jak przebiega badanie?

Badanie USG polega na przyłożeniu głowicy ultrasonografu do worka mosznowego, dzięki czemu lekarz uzyskuje obraz wszystkich tkanek. Na podstawie ich struktury jest w stanie określić nie tylko kwestie związane z nowotworami, ale także m.in. wodniakami czy żylakami. Badania te nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania, poza zachowaniem higieny osobistej. Wyniki badania są dostępne od razu. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter naszych badań. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości badana otrzymuje wydruk z obrazem zmian. Badania USG jąder wykonujemy u mężczyzn między 18 a 45 rokiem życia.

Badanie PSA to badanie związane z pobraniem kropli krwi z palca i pozwala ono na określenie, czy poziom PSA jest przekroczony w stosunku do normy, czy też nie. Każda komórka prostaty wydziela pewną ilość PSA do krwi. Jeśli jest on w normie to oznacza, że prostata funkcjonuje prawidłowo. Jego podwyższenie informuje albo o podwyższonej aktywności prostaty, np. w przypadku stanu zapalnego, albo też o jej powiększeniu, czy to w wyniku naturalnego rozrostu czy pojawienia się nowotworu. Badania te nie pozwalają na dokładne oznaczenie PSA całkowitego. Do badania nie trzeba być na czczo. Wyniki dostępne są po 10 minutach. Ilość dostępnych testów w ramach każdego wydarzenia jest ograniczona. Badania PSA wykonujemy dla panów powyżej 45 roku życia. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter naszych badań.

Pomysłodawcami akcji bezpłatnych badań przesiewowych jest Fundacja Kapitan Światełko organizator akcji „Mosznowładcy”, a organizatorem w Zielonej Górze jest Stowarzyszenie Fizjosport, organizator akcji Męskie Zdrowie. Parterami udzielającymi wsparcia z zakresu przeprowadzenia badań są:

  • lekarze specjaliści z Klinicznego Oddziału Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, oraz studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA Oddział Zielona Góra.

Wydarzenie odbywa się też dzięki ogromnemu wparciu:

  • Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego
  • Centrum Handlowego FOCUS MALL w Zielonej Górze
  • Firmy Spod Med