Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 7 kwietnia 2018

Bezpłatne badania laryngologiczne

7 kwietnia z okazji Światowego Dnia Zdrowia w przyszpitalnej poradni laryngologicznej kilkudziesięciu pacjentów skorzystało z bezpłatnych przesiewowych badań przy użyciu nasofiberoskopu w ramach „Ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi w woj. lubuskim”.

To jednak dopiero początek realizacji przez nasz szpital ministerialnego programu w ramach którego nasi lekarze mają zamiar przebadać 2.500 pacjentów w wieku 40-65 lat. Badania potrwają do połowy 2020 roku.  

Umowę na realizację programu Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze  podpisał w Ministerstwie Zdrowia 15 maja 2017 r. Prezes Zarządu Marek Działoszyński podkreślił na konferencji prasowej 3 kwietnia br., że jesteśmy  jedyną placówką w Lubuskiem, która ma umowę na jego realizację.  

Z kolei o tym, czym są nowotwory głowy i szyi, jakie objawy powinny nas niepokoić oraz dlaczego tak ważne są badania profilaktyczne, mówili: Kierownik Zakładu Radioterapii i  Klinicznego Oddziału Radioterapii dr n. medRóża Poźniak-Balicka oraz Kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii  lek. medWitold Maciej Iciek.

Czym jest rak głowy i szyi? To nowotwór występujący w obrębie narządów głowy i szyi – z wyjątkiem mózgu i gałki ocznej. Jest to np. rak wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, czy skóry twarzy i szyi.

Pod względem częstości występowania zajmują 5 miejsce w Polsce. Tylko w ub. roku leczono w naszym szpitalu z powodu tych nowotworów 472 pacjentów.

Kto najczęściej choruje?

Na rozwój raka głowy i szyi wpływa przede wszystkim: palenie papierosów, alkohol oraz wirus brodawczaka ludzkiego HPV (np. przenoszony podczas seksu oralnego). Ryzyko zachorowania zwiększa się u obu płci wraz z wiekiem.

Co więcej, w Polsce podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 r.ż., którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu.  Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem HPV .

Dla kogo program?

Dla pacjentów w wieku 40-65 lat, którzy mają co najmniej jeden z poniżej wymienionych objawów przez minimum 3 tygodnie i nie są to objawy związane z infekcją górnych dróg oddechowych:

  • pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
  • ból gardła,
  • przewlekła chrypka,
  • guz na szyi,
  • niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa,
  • ból w trakcie oraz/lub problemy z przełykaniem.

Jak się zarejestrować?

Dzwoniąc pod numer tel. 68 32 96 621 w:

  • poniedziałek  w godz. 13.00 – 14.00
  • środę w godz.10.00 – 11.00
  • czwartek w godz. 13.00 – 14.00

lub poprzez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, z placówki współpracującej ze szpitalem w ramach programu (lista poz wymieniona jest na stronie: www.profilaktyka.szpital.zgora.pl).

Więcej informacji na temat programu można znaleźć TUTAJ oraz w załączonej prezentacji.Natomiast o badaniach w innych szpitalach, w ramach Światowego Dnia Zdrowia można przeczytać TUTAJ.

Na zdjęciu Kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii Witold Maciej Iciek prezentuje dziennikarzom, jak działa nasofiberoskop.

Załącznik PDF prezentacja: Nowotwory głowy i szyi