Data publikacji: 5 stycznia 2023

Bezpłatna kolonoskopia nie tylko dla mieszkańców wybranych powiatów

Od dwóch lat funkcjonuje w naszym szpitalu Program bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wykrywania nowotworów jelita grubego. Od teraz, dzięki wprowadzeniu kolejnego programu, nie ma już ograniczenia jedynie dla mieszkańców powiatów krośnieńskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego. Oznacza to, że z bezpłatnego badania mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy spełniający poniższe kryteria.

Kryteria kwalifikacji do programu:

Osoby w wieku:

• 50–65 lat;
  • 40–49 lat, które posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.
  • brak kolonoskopii w okresie ostatnich 10 lat.
  • nie występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego;

Więcej na temat kryteriów kwalifikacji znajdziesz TUTAJ

Profilaktyczne badanie kolonoskopowe wykonane w ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego jest świadczeniem gwarantowanym, finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Celem badania jest wykrycie zmian błony śluzowej jelita grubego: polipów – gruczolaków, czyli nowotworów we wczesnej fazie rozwoju – są to zmiany potencjalnie całkowicie wyleczalne. Usunięcie polipów jest bezbolesne. Osoby ze zmianami większymi niż 15 mm będą kierowane do ich usunięcia w warunkach szpitalnych.

Badanie wykonuje się za pomocą kolonoskopu (giętkiego przyrządu) wprowadzonego przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego. Wprowadzanie endoskopu jest bezbolesne dla większości osób, może jednak powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku w brzuchu. Badanie trwa zwykle ok. 30 minut. Dobre przygotowanie, czyli oczyszczenie jelita do badania ma wpływ na jakość, czas i bezpieczeństwo badania. Po ustaleniu terminu kolonoskopii będzie udzielona dokładna instrukcja przygotowania do badania.

Przeczytaj więcej o programie przesiewowym profilaktyki raka jelita grubego

Kontakt:

Osoby spełniające powyższe kryteria do bezpłatnej kolonoskopii, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem (68) 32 96 618 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.

Ważne!

Przed zgłoszeniem się na badania wypełnij ankietę. Do pobrania TUTAJ