Data publikacji: 15 maja 2017

Będziemy walczyć z nowotworami głowy i szyi

15 maja 2017 r. Prezes Zarządu Stanisław Łobacz podpisał w Ministerstwie Zdrowia umowę na realizację przez nasz Szpital projektu „Profilaktyka nowotworów głowy i szyi”.  Ze strony ministerstwa umowę podpisała Pani Agnieszka Kister, Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia. Celem programu jest nie tylko przebadanie dużej grupy Lubuszan przez otorynolaryngologów pod kątem wspomnianych nowotworów, ale również propagowanie wiedzy na temat ich profilaktyki.

Nasz Szpital będzie realizował program jako jedyna placówka w Lubuskiem. Rozpoczęcie zaplanowano na 1 września br., jednak pierwsze badania specjalistyczne pacjentów rozpoczną się w styczniu 2018 r. Projekt potrwa do końca czerwca 2020 r.

W ramach projektu zaplanowano m.in. ścisłą współpracę w lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, spotkania z pacjentami i ich rodzinami, akcje edukacyjne, stworzenie strony internetowej dedykowanej projektowi, czy 2500 porad laryngologicznych i badań przy użyciu nasofiberoskopu.
W razie potrzeby wykonane będą również badania na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), USG szyi, czy biopsje cienkoigłowe z badaniem cytologicznym.

W realizacji projektu udział weźmie personel m.in. Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii, Zakładu Diagnostyki Obrazowej oraz Zakładu Patomorfologii.

Więcej na temat profilaktyki nowotworów głowy i szyi dowiesz się z załączonej prezentacji. Informacje na stronie Ministerstwa Zdrowia znajdziesz TUTAJ.

Załącznik plik PDF: Nowotwory szyi i głowy – prezentacja