Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 22 lutego 2019

Będziemy mieli nową karetkę dla najmniejszych pacjentów

Mamy powody do radości! Fundacja PGE Energia Ciepła przekazała nam – w postaci symbolicznego czeku – 300 tys. zł na zakup specjalistycznej karetki do przewożenia wcześniaków, noworodków i niemowląt wymagających jak najszybszej pomocy medycznej.

Pomoc finansowa przyszła w najlepszym z możliwych momentów – właśnie zepsuł się nam wysłużony, 10-letni ambulans neonatologiczny. Jedyny w województwie!!!

Czek na ręce prezesa dra Marka Działoszyńskiego złożyli: Wojciech Dąbrowski – prezes Zarządu PGE Energia Ciepła S.A. oraz Krzysztof Kwiecień – prezes Zarządu Elektrociepłownia “Zielona Góra” S.A. Z kolei model karetki, z rąk Prezesa Fundacji Roberka Osóbki odebrała kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii lek. med. Marzena Michalak-Kloc.

– Jedną z ambicji PGE Energia Ciepła, lidera ciepłownictwa w Polsce, jest podnoszenie jakości życia obywateli. Czynimy to poprzez naszą podstawową działalność biznesową, która wpływa na zmniejszenie niskiej emisji, głównej przyczyny smogu, ale także chętnie włączamy się w inne projekty na rzecz promocji, ochrony i ratowania zdrowia. Dziś mamy tego najlepszy przykład w postaci sfinansowania zakupu bardzo potrzebnej specjalistycznej karetki do ratowania zdrowia i życia naszych najmłodszych – mówił Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE S.A.

– Bardzo się cieszę, iż tak dobrze układa nam się współpraca z PGE Energia Cieplna – podkreślił Marek Działoszyński, Prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. – Do tej pory były to przede wszystkim kontakty biznesowe – m.in. kilka miesięcy temu podpisaliśmy umowę z Elektrociepłownią „Zielona Góra” S.A. w ramach której modernizowana jest sieć ciepłowniczą na terenie całego Szpitala. Z satysfakcją mogę powiedzieć, iż współpraca obejmuje również obszar społeczny. Dowodem na to jest szybka odpowiedź na naszą pilną potrzebę, czego efektem jest  sfinansowanie przez Fundację PGE Energia Ciepła zakupu specjalistycznego ambulansu noworodkowego na potrzeby całego województwa lubuskiego. 

Rocznie nasza karetka „N” pokonuje około 30 tys. km, a jej personel ratuje życie i zdrowie ponad 200 noworodków (w tym wcześniaków) urodzonych w lubuskich szpitalach. Zdarza się, że podczas jednego kursu  ambulans przejeżdża 800 km.

Zespół specjalistycznej karetki neonatologicznej stanowią: lekarz neonatolog, pielęgniarka, ratownik medyczny i kierowca.

Dzieci są najczęściej wożone z powiatowych lecznic do ośrodków z III stopniem referencyjności w zakresie neonatologii – w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. oraz Nowej Soli. A z uwagi na fakt, iż w Lubuskiem nie ma oddziału kardiologii dziecięcej, czy oddziału intensywnej terapii dla najmłodszych, są także przewożone do ośrodków m.in. w Poznaniu, Szczecinie Łodzi, Wrocławiu, czy Warszawie.