Data publikacji: 22 listopada 2023

Będziemy mieć robota da Vinci!

To już pewne! Będziemy mieć 𝗿𝗼𝗯𝗼𝘁𝗮 𝗼𝗽𝗲𝗿𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝗲𝗴𝗼 𝗱𝗮 𝗩𝗶𝗻𝗰𝗶, którego kupiliśmy w wyniku ogłoszonego postępowania przetargowego. Wraz ze złożonymi dziś podpisami wielomiesięczne starania o pojawienie się tego typu sprzętu dobiegły końca.

– Świat idzie do przodu i aby być na czasie, i żeby poprawiać warunki leczenia pacjentów i dawać im szansę na szybsze oraz lepsze leczenie schorzeń, będziemy mieć także w naszym szpitalu takie zaawansowane rozwiązania – nie kryje zadowolenia prezes zarządu lecznicy dr Marek Działoszyński.

Zakupiony najnowocześniejszy system robotyczny składa się z konsoli chirurgicznej, wózka z 4 ramionami robotycznymi oraz systemu wizyjnego, a także niezbędnego wyposażenia zestawu robota chirurgicznego, tj. zestawów narzędzi. Dodatkowo został zakupiony także dedykowany do współpracy z robotem stół operacyjny.

Robot chirurgiczny da Vinci stworzono w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Będzie funkcjonować w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, ale wykorzystany zostanie m.in. w urologii, ginekologii, chirurgii kolorektalnej, torakochirurgii, chirurgii głowy i szyi, a także chirurgii dziecięcej.

Umowę ze strony wykonawcy podpisywał Artur Ostrowski – prokurent i dyrektor zarządzający firmy Synektik SA. W jej ramach będę realizowane szkolenia specjalistyczne dla zespołów medycznych, w skład których wchodzić będzie operator-chirurg, asystent, anestezjolog oraz szkolenia dla pracowników sterylizacji.

Wartość zakupu robota to 14,5 mln zł, z czego 8 mln zł dofinansuje Urząd Marszałkowski.