Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 3 czerwca 2020

Będą leczyć tlenem. Powstaje Ośrodek Terapii Hiperbarycznej

Fot. Internet

Rozpoczęły się prace budowlane związane z powstaniem na terenie naszego szpitala Ośrodka Terapii Hiperbarycznej. Ta pierwsza tego typu placówka w Lubuskiem, która pozwoli na leczenie wielu schorzeń m.in. na ratowanie życia przy zatruciach tlenkiem węgla, czy leczenie ciężko gojących się ran.

Dwukondygnacyjny budynek stanie między budynkami L i U przy ul. Podgórnej. Zbudowany zostanie również łącznik między obiektami, co pozwoli na stworzenie „ciągu  onkologicznego” poprzez połączenie Klinicznego Oddziału Onkologii (bud. L), Zakładu Radioterapii, Oddziału Dziennej Chemioterapii z diagnostyką dla pacjentów onkologicznych (bud. U). Obecnie pacjenci onkologiczni korzystają z tzw. wewnętrznego transportu medycznego między budynkami. Każdego miesiąca około 300-400 pacjentów naszego szpitala korzysta z tego typu transportu. Wśród tych pacjentów są również chorzy onkologicznie.

W nowo powstającym budynku znajdzie swoje miejsce przede wszystkim Ośrodek Terapii Hiperbarycznej. Pierwsza tego typu placówka w woj. lubuskim świadczyć ma usługi medyczne dla mieszkańców regionu, którzy obecnie muszą korzystać z tego typu ośrodków w Poznaniu, czy Wrocławiu. W budynku zainstalowana zostanie 14-osobowa komora hiperbaryczna niemieckiej firmy Haux – szczelnie zamknięte pomieszczenie skonstruowane na potrzeby terapii tlenowej.

To jedna z najbardziej skutecznych metod dostarczania tlenu do tkanek, dzięki czemu możliwe jest m.in. ratowanie życia osobom zatrutym tlenkiem węgla, leczenie ciężko gojących się ran, oparzeń, zapalenia kości, problemów ze słuchem. Przebywanie w komorze poprawia krążenie, działa bakteriobójczo, wzmacnia odporność i zmniejsza obrzęki tkanek.

W komorze lekarze dyżurują całą dobę, bo w każdej chwili ktoś może potrzebować zabiegu ratującego życie. Przewiduje się, że z komory na terenie naszego szpitala będzie korzystać ok. 28 pacjentów na dobę. Zabiegi należy wykonywać codziennie. Różne schorzenia wymagają różnej długości serii leczenia. Utraty słuchu to np. 15 sesji, trudno gojące się rany to 30 sesji, a wyleczenia zapalenia i martwice kości nawet do 60 sesji. M.in. dlatego korzystanie przez Lubuszan z komory hiperbarycznej w innych miastach jest niezwykle uciążliwe. Teraz ma to się zmienić.

Z uwagi na brak środków własnych oraz wykwalifikowanego personelu, szpital nie jest w stanie sam zrealizować budowy Ośrodka Terapii Hiperbarycznej. Stąd decyzja Zarządu, aby jego realizację powierzyć zewnętrznemu podmiotowi, który tego typu ośrodki prowadzi także w innych miastach Polski. To wrocławska spółka, która nie tylko wybuduje budynek, ale zapewni także specjalistyczną kadrę i postara się o kontrakt z NFZ. Po 15 latach budynek stanie się własnością lecznicy.

Zakończenie prac budowlanych przewidziane jest na koniec 2020 r.

Korzyści dla naszego szpitala z powstania Ośrodka Terapii Hiperbarycznej:

  • stworzenie „ciągu  onkologicznego” poprzez połączenie Klinicznego Oddziału Onkologii, Zakładu Radioterapii, Oddziału Dziennej Chemioterapii z diagnostyką dla pacjentów onkologicznych, która obecnie mieści się  w budynku U,
  • możliwość wykorzystywania komory hiperbarycznej na potrzeby pacjentów Szpitala,
  • możliwość przejęcia zrealizowanej inwestycji po upływie okresu dzierżawy,
  • wpływy z tytułu dzierżawy,
  • ograniczenie kosztów związanych z transportem medycznym, zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym,
  • udostępnienie części nowych pomieszczeń na potrzeby studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego (zaplecze socjalne, szatnie).