Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 17 lutego 2020

Badania prenatalne w zielonogórskiej lecznicy

Fot. Pixabay

Kliniczny Oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, dzięki nowej umowie z Lubuskim Oddziałem NFZ, wznowił realizację programu badań prenatalnych. – Zapraszamy do współpracy lekarzy oraz namawiamy pacjentki, aby rozmawiały ze swoimi ginekologami na temat badań prenatalnych – zachęca  kierownik oddziału dr n. med. Agata Kuszerska.

Ryzyko urodzenia dziecko z wadą wrodzoną rośnie wraz z wiekiem przyszłej mamy. Tymczasem tzw. późne ciąże stanowią już 8-10% wszystkich porodów. Warto jednak wiedzieć, że większość wad genetycznych można wykryć już w pierwszym trymestrze ciąży. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka prenatalna. 

– Mamy odpowiedni sprzęt, wiedzę, a przede wszystkim wyszkoloną kadrę, aby realizować Program Badań Prenatalnych – mówi  dr n. med. Agata Kuszerska, kierownik Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. – Cieszę się, że rozszerzamy naszą działalność. Zależy nam na tym, aby przyszłe mamy mogły u nas uzyskać kompleksową opiekę.

Dla kogo  program?

Dla kobiet, które spełniają jeden lub kilka z poniższych warunków:

  • wiek powyżej 35 lat (badanie przysługuje kobiecie w danym roku kalendarzowym, w którym kończy 35 lat)
  • w poprzedniej ciąży wystąpiły aberracje chromosomowe u płodu lub dziecka;
  • lekarz stwierdził wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka
  • lekarz stwierdził znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową
  • w czasie ciąży wynik badania USG lub badań biochemicznych był nieprawidłowy – wskazuje na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Dr n. med. Agata Kuszerska podkreśla, że Program Badań Prenatalnych może objąć każdą pacjentkę skierowaną do naszej poradni w odpowiednich ramach czasowych: między 11-14 tygodniem ciąży oraz 18-23 tygodniem. Nikt nie odejdzie bez konsultacji lekarza specjalisty.

Dodatkowo w Poradni Patologii Ciąży skonsultowana będzie także każda pacjentka, u której płodu podejrzewane są nieprawidłowości bez względu na ramy czasowe wyznaczone dla badań prenatalnych.

Co obejmuje program?

Program Badań Prenatalnych obejmuje dwie wizyty.

Pierwsza pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, podczas której oceniane są w ultrasonografii u płodu markery wskazujące na możliwość wystąpienia wady genetycznej oraz pobierana jest krew od pacjentki. Następnie na podstawie wyniku badania usg i wyniku oceny poziomów białka PAPP-A i beta HCG z krwi pacjentki kalkulowane jest ryzyko wystąpienia wady genetycznej u płodu

Druga wizyta pomiędzy 18 a 23 tygodniem obejmuje ocenę anatomii płodu (również badanie usg).

W ramach programu w szpitalu wykonana zostanie również amniopunkcja genetyczna w przypadku nieprawidłowego wyniku testu podwójnego. Co ważne – diagnostyka inwazyjna nie jest zarezerwowana tylko dla pacjentek diagnozowanych w naszym szpitalu, ale dla wszystkich ciężarnych, które tego wymagają i zostaną skierowane przez innych lekarzy.

Jak skorzystać z programu?

Rejestrując się pod numerem telefonu : 533 322 316 lub 537 258 926

Oczywiście, konieczne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę – bez względu na to, czy ciąża jest prowadzona w poradni na NFZ czy w gabinecie prywatnym. Na skierowaniu potrzebna jest pieczątka nagłówkowa – poradni lub gabinetu oraz pieczątka lekarza, a także krótka informacja, dlaczego pacjentka jest kierowana.

Skierowanie do pobrania poniżej.

Załącznik plik doc: Skierowanie na badania prenatalne.doc