Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 29 września 2021

Badamy dzieci w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA)

Kamila Piesyk (na zdjęciu wraz z córką Adelą) jako jedna z pierwszych pacjentek naszego szpitala zdecydowała się na wykonanie badania w kierunku SMA

Zielonogórski szpital, wraz z innymi lecznicami w województwie, wprowadził badania przesiewowe wszystkich noworodków w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). – Jest to jedno z tych schorzeń, w którym bardzo ważny jest moment wdrożenia leczenia – podkreśla lek. med. Marzena Michalak-Kloc, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii.

“Program badań przesiewowych noworodków w Polsce” w kierunku SMA od końca września jest już realizowany również w naszym szpitalu. Do tej pory pacjentki mogły wykonywać takie badanie prywatnie i odpłatnie. Jesteśmy jednym z dziesięciu województw, w którym pilotażowo wdrożono badania. W ciągu dwóch lat będą one robione w całej Polsce.

Jak podkreśla lek. med. Marzena Michalak-Kloc, takie badania są niezwykle ważne, bowiem leczenie SMA powinno rozpocząć się przed pojawieniem się objawów, wtedy dziecko ma szansę na normalny rozwój. – Nie jest to częste schorzenie, ale może być niezwykle groźne. Chodzi o to, by wychwycić to jedno na tysiące dzieci – zauważa.

Od pewnego czasu obserwujemy wzmożone zainteresowanie tymi badaniami, co ma związek z nagłośnieniem zbiórek pieniędzy na lek dla chorych dzieci. – Matki noworodków wykonywały testy prywatnie. Teraz nie będą musiały tego robić ponieważ ich dzieci zostały objęte programem badań – mówi Marzena Michalak-Kloc.

Jak informuje, przesiewowo bada się w naszym szpitalu dzieci na obecność 26 chorób i wystarczy do tego tylko jedno pobranie krwi.