Data publikacji: 4 maja 2017

A co ty wiesz o chorobach nerek?

Ogólnopolskiego Stowarzyszenia NERKA serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat znaczenia naszych nerek dla zdrowia i życia oraz powszechności występowania ich chorób. Akcję wspierają m.in. pracownicy Klinicznego Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ naszego Szpitala. Początek – 10 maja 2017 r., godz. 12.00, zielonogórski deptak, obok pomnika Bachusa.

– Choroby nerek są bardzo poważne, a liczba osób chorujących na nie ciągle wzrasta – podkreśla Bogumiła Burda, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „NERKA”. – Niestety, świadomość społeczna o niewydolności nerek jest nadal bardzo niska. Stąd konieczność jak najszerszego propagowania konieczności systematycznej diagnostyki laboratoryjnej w celu wczesnego wykrywania chorób nerek, szerzenia wiedzy na temat prawidłowego odżywiania, aktywnego trybu życia, wdrażania odpowiedniej terapii chroniącej ten tak ważny dla życia narząd w przypadku wystąpienia choroby, uświadomienie, że choroba nerek to nie wyrok, ale życie z nią jest niezwykle uciążliwe i wymaga niezwykłej konsekwencji i bardzo wielu wyrzeczeń.

Warto podkreślić, że Dni Otwarte Stowarzyszenie organizuje już od wielu lat. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy będzie: „Transplantacja w trosce o drugiego człowieka”. W ciągu czterech godzin organizatorzy  planują spotkania wszystkich zainteresowanych z osobami chorymi na nerki, chorymi przygotowywanymi do dializ i dializowanymi, osobami oczekującymi na przeszczep i żyjącymi po przeszczepie nerek, z lekarzami nefrologami, przedstawicielami organizacji wspierających działalność stowarzyszenia i prowadzącymi akcję. Będzie „Dyżur pielęgniarki nefrologicznej i dializacyjnej”, podczas którego będzie można zmierzyć ciśnienie krwi, porozmawiać o opiece nad pacjentami z chorymi nerkami.

Dla najmłodszych będzie zorganizowane stoisko gier i zabaw, a w nim między innymi, konkurs malowania i rysowania pod hasłem: „Zdrowie jest najważniejsze”. Dzieci zabawiać będą wolontariusze z Fundacji Dr Clown.

Jak zwykle będą do dyspozycji zainteresowanych informatory, foldery, broszury, wydawnictwa. Wolontariusze będą rozdawać ulotki i oświadczenia woli.

Przez cały czas trwania imprezy będzie czynna „Mobilna Stacja Dializ” – prawdziwe stanowisko dializacyjne (aparat dializacyjny zwany też „sztuczną nerką” i fotel dializacyjny) wypożyczone z zielonogórskiego Klinicznego Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ na czas trwania akcji. Aparat będzie czynny, a w rolę pacjentki wcieli się wolontariusz OS „NERKA”.

Pamiętajmy! Schorzenia nefrologiczne rozwijają się podstępnie, długo nie dając objawów. A przecież łatwo je wykryć przy pomocy prostych i tanich badań krwi i moczu.

Załącznik plik Word: Program do pobrania