Data publikacji: 26 stycznia 2018
26 stycznia – Ogólnopolski Dzień Transplantacji
Święto upamiętnia pierwszy udany przeszczep nerki w naszym kraju. Miał on miejsce 26 stycznia 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. W 2017 r. łącznie w całym kraju przeszczepiono ponad tysiąc nerek. Nie doszłoby jednak do przeszczepów, gdyby wcześniej nie pobrano narządów od dawców. W ubiegłym roku w naszym szpitalu udało się pobrać narządy od sześciu pacjentów – czterech kobiet i dwóch mężczyzn. Najmłodszy dawca miał 25 lat, najstarszy 53. Ostatnie pobranie odbyło się w Wigilię. Dawcą był mężczyzna w wieku 38 lat. Pobrano od niego nerki, wątrobę, rogówki oraz serce dla zastawek. Na wszystkie te narządy ktoś, gdzieś w Polsce bardzo mocno czekał…
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji w poniedziałek 29 stycznia w Zielonej Górze odbędą się konferencja zorganizowana przez Urząd Marszałkowski promująca ideę dawstwa.
Konferencja odbędzie się w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego. Początek godz. 10.00, zakończenie 12.30. Gospodarzem będzie marszałek Elżbieta Anna Polak, a jednym z prelegentów Lesław Depta, koordynator ds. transplantacji Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
Program:
- 10:00 Otwarcie – Elżbieta Anna Polak -Marszałek Województwa Lubuskiego
- 10:10 Jaka będzie przyszłość transplantacji i … człowieka – lek. med. Bartosz Kudliński, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, wykładowca Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu
- 10:30 “Kobieta z męskim sercem” – historia pewnej kobiety – Adriana Szklarz
- 11:00 Rola koordynatora ds. transplantacji – Lesław Depta, koordynator ds. transplantacji, Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
- 11:20 Los człowieka w naszych rękach – Bogumiła Burda, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia NERKA w Zielonej Górze
- 12:00 Dyskusja
Warto wiedzieć
Zgodnie z ustawą z dnia 01 lipca 2005 r., pobrania komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu. W praktyce jednak zawsze lekarze pytają rodzinę o zgodę. Dlatego jeśli nie jesteśmy przeciwni przeszczepom, porozmawiajmy o tym z najbliższymi… Możemy także nosić przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie woli.
Co jednak, gdy nie zgadzamy się na pobranie od nas narządów? Wówczas powinniśmy wyrazić sprzeciw. Można to zrobić na trzy sposoby:
- osobiście lub listownie na specjalnym formularzu (do pobrania na www.poltransplant.org.pl) w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów przy Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji w Warszawie
- poprzez pisemne oświadczenie podpisane własnoręcznie
- poprzez oświadczenie ustne złożone w obecności co najmniej dwóch osób, które potwierdzą to pisemnie
W przypadku osób niepełnoletnich lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za życia przedstawiciel ustawowy tej osoby. Młodzież powyżej lat 16 lub inne osoby, które nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych, mogą same wyrazić sprzeciw.