Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 29 grudnia 2022

2022 rok. Jaki był dla naszego szpitala?

Ukończenie jednych ważnych inwestycji i rozpoczęcie nowych oraz kolejne nowatorskie operacje – te i inne sprawy składały się na wydarzenia 2022 roku w naszym szpitalu.

STYCZEŃ

 • Do uzyskania Certyfikatu Akredytacyjnego musieliśmy spełnić szereg standardów wymaganych przez Ministerstwo Zdrowia. A wymagania były niezwykle rygorystyczne, zarówno w obszarze administracyjnym, ale przede wszystkim medycznym, tak, by finalnie poprawić bezpieczeństwo pacjenta. Udało się i od stycznia jesteśmy już w gronie lecznic, które taki certyfikat uzyskały. Co ważne, uprawnia on do otrzymywania większego finansowania ze środków publicznych. Cieszymy się, bo sporo osób nad tym tematem u nas pracowało.
 • Pod koniec stycznia przeprowadziliśmy w naszym szpitalu akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W kilku gabinetach odbywały się darmowe konsultacje lekarskie dla najmłodszych obywateli.

LUTY

 • W lutym maszyna rozpoczęła wyburzanie łącznika, w miejscu którego wybudowany zostanie OIOM i okulistyka. Nowy obiekt zaplanowano na pięć kondygnacji użytkowych, na intensywnej terapii znajdzie się miejsce na 17 łóżek (dziś jest ich 10) dla pacjentów w stanach zagrożenia życia. Więcej będzie też łóżek dla okulistyki, nie mówiąc już o lepszych warunkach. Całkowita wartość projektu wynosi 26,5 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków unijnych to kwota 21,6 mln zł, a z budżetu państwa – 4, 5 mln zł. W grudniu na budynku pojawiła się wiecha.
 • W lutym rozpoczęła się też wojna w Ukrainie, w kolejnych miesiącach będziemy pomagać szpitalowi w miejscowości Chmielnicki na Podolu.

Marzec

 • Pod koniec miesiąca po 479 dniach pracy wygasiliśmy pracę Szpitala Tymczasowego dla chorych na COVID-19. Leczyło się w nim 3126 pacjentów, z czego do zdrowia powróciło 80 proc. z nich. Był to czas pełen wytężonej pracy dla personelu, cierpień pacjentów i ich rodzin, ale i radości dla tych, którym udało się opuścić szpital w dobrej formie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie niezwykle zaangażowany w swą pracę personel.
 • W marcu mieliśmy niezwykłe odwiedziny. Agatka przyszła na świat w 23 tygodniu ciąży, ważąc zaledwie 350 gramów. To najmniejszy w historii naszego szpitala uratowany wcześniaczek. Agatka razem z rodzicami odwiedziła swoje ciocie na oddziale. – Dziewczynka jest wspaniała – nie kryje zachwytu i – co tu dużo mówić – również dumy Marzena Michalak-Kloc, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii.

KWIECIEŃ

 • Kardiolodzy interwencyjni z naszego szpitala wykonali skomplikowany zabieg: zastosowali kruszarkę ultradźwiękową w połączeniu z pompą Impella; to wszystko przez uprzednio wszczepioną protezę zastawkową. Brzmi fachowo, ale takie właśnie operacje robi się u nas w uruchomionej dwa lata temu za 10 mln zł Pracowni Radiologii Zabiegowej. Lekarze nie znaleźli w literaturze fachowej przykładu, aby ktoś na świecie wykonał połączenie technik, które zastosowali. – Być może przeprowadzono taki zabieg, ale nie opisano. My zamierzamy to zrobić, by pokazać, że jest to możliwe – mówił dr n. med. Jan Węgłowski, szef pracowni. Najważniejsze, że 80-letetni pacjent już w drugiej dobie po operacji wyszedł w stanie dobrym ze szpitala.
 • Fundacja Chirurgii i Onkologii Polskiej CHOP im. Prof. Pawła Murawy przekazała nam siatki do rekonstrukcji piersi po mastektomii o wartości blisko 90 tys. zł.
 • Uniwersytet Zielonogórski za niemal 4,3 mln zł przekazał nam wysokiej klasy sprzęt, który zasilił m.in. oddział położniczo-ginekologiczny.

MAJ

 • W maju po raz pierwszy w naszym szpitalu użyto w obrazowaniu bezpieczny dla zdrowia dwutlenek węgla. Zwykle stosuje się jodowy środek kontrastujący, substancję, która może spowodować pogorszenie czynności nerek. – To ważny krok do przodu w nowoczesnym leczeniu – nie krył zadowolenia prof. dr hab. n. med. Łukasz Dzieciuchowicz kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej.
 • W ramach warsztatów onkologicznych, przeprowadzono operacje nowotworów piersi metodą, która jest bardzo rzadko stosowana w Polsce. Wzięli w nich udział lekarze z Włoch i Wielkiej Brytanii, a także chirurdzy z kilku krajowych ośrodków.
 • Nasz Zakład Radioterapii wzbogacił się o nowy analizator pola promieniowania. Jest to urządzenie ważne dla zachowania bezpieczeństwa pacjentów onkologicznych. To dzięki dotacji 1 mln zł z Samorządu Woj. Lubuskiego.
 • Dzięki lokalnej firmie spedycyjnej LCL Spedition mogliśmy w ich magazynach w Nowym Kisielinie przechowywać część sprzętu i wyposażenia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. W maju ostatnie elementy trafiły w do placówki dla najmłodszych.

CZERWIEC

 • Jako jeden z trzech szpitali w Polsce uzyskaliśmy od Inicjatywy Angels najwyższy, czyli Diamentowy Status. A to oznacza, że maksymalnie udało nam się skrócić czas od przyjęcia pacjenta z udarem niedokrwiennym mózgu na SOR do podania specjalnego leku, którego celem jest rozpuszczenie skrzepliny będącej często przyczyną udaru. Nasz rekord to 17 minut!
 • Odbyło się Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego, którego inicjatorem jest dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ – szef naszej otorynolaryngologii.
 • Aż 10 godzin trwała onkologiczna operacja pod kierunkiem dr. hab. n. med. Dawida Murawy, prof. UZ. Chirurdzy, urolodzy i anestezjolodzy walczyli o życie 30-latka, któremu wycięto olbrzymi guz, co wymagało resekcji pęcherza moczowego, części moczowodów, odbytnicy i odbytu, prostaty i odcinka cewki moczowej. Do tego doszło połączenie operacji z chemioterapią dootrzewnową w hipertermii. Po raz pierwszy w naszym szpitalu zastosowano podczas operacji system sztucznej nerki.

LIPIEC

 • W lipcu dobiegła końca termomodernizacja budynku L szpitala, co w znacznym stopniu zakończyło rozpoczęty w 2020 r. proces modernizacji pod tym kątem budynków szpitala. W jej ramach gruntownie wyremontowano elewacje budynków, również te przedwojenne. Wymieniono wszystkie okna, a także zmodernizowano system centralnego ogrzewania, ciepłej wody i instalacji oświetleniowej. Dzięki temu możemy zmniejszyć koszty zużycia energii, co przekłada się na oszczędności. Poprawiły się warunki pobytu pacjentów, a także pracy personelu. Ta warta ponad 50 mln zł inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego i pieniędzy z Unii Europejskiej.
 • Oddaliśmy do użytku rezonans magnetyczny, który przeszedł gruntowną modernizację. Remont możliwy był dzięki wsparciu Urzędy Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego. 3 mln zł pozyskano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Kolejne niemal 0,5 mln zł pochodziło ze środków własnych budżetu Województwa Lubuskiego.
 • Zarząd naszego szpitala, w osobach prezesa Marka Działoszyńskiego i wiceprezesa ds. finansowych Jarosława Sierackiego otrzymał na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników absolutorium z wykonywania obowiązków w 2021 r. Absolutorium otrzymali również wszyscy członkowie Rady Nadzorczej. Warto zaznaczyć, że rok 2021 szpital zakończył dodatnim wynikiem finansowym na poziomie blisko 600 tys. zł. Był to również rok intensywnych inwestycji, które pochłonęły 108 mln zł! Wśród największych należy wymienić: zakup wyposażenia dla Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, termomodernizacja wszystkich budynków, rozpoczęcie przebudowy Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Okulistyki, rozbudowa budynku „L” o Ośrodek Terapii Hiperbarycznej, czy budowa pomieszczeń do pretriażu przy Oddziale Chorób Zakaźnych.

SIERPIEŃ

 • Otrzymaliśmy dodatkowe 12 mln zł na przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą szpitala. To dzięki decyzji radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego. Dzięki temu wsparciu na terenie szpitala powstaną parkingi, przebudowany zostanie układ komunikacyjny (drogi, chodniki) wraz z infrastrukturą techniczną (kanalizacja deszczowa i oświetlenie). Ma również powstać tężnia solankowa, plac rekreacyjno-rehabilitacyjny, sensoryczny plac zabaw, ścieżki edukacyjne, info-kioski, stojaki na rowery i miejsca wypoczynku. Całość będzie przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Zamiast funkcjonującego obecnie jednego wyjazdu pojawią się aż cztery: od ulic Waryńskiego, Zyty, Podgórnej i Wazów. Całkowity koszt inwestycji to nieco ponad 47 mln zł, z czego 30 mln pochodzi z Polskiego Ładu.
 • 42 kg ważył guz, który nasi lekarze „wyłuskali” z pacjentki. Podobno ważył więcej, niż ona sama. – Wiedząc o guzie w brzuchu pacjentka zdecydowała się na operację po 10 latach, gdy ten uniemożliwił jej chodzenie – mówił szef naszej chirurgii ogólnej i i onkologicznej dr hab. n.med. Dawid Murawa, który razem z zespołem podjął się operacji, trwającej ostatecznie 7 godzin. Konieczna była rekonstrukcja obustronna żył biodrowych zewnętrznych, a ubytek krwi sięgnął 8 litrów. Wszystko wskazuje na to, że to największy guz, jaki został usunięty w polskim szpitalu.

WRZESIEŃ

 • Darek Biczyński i Aleksandra A. Łupkowska przez dwa lata dokumentowali wydarzenia na Centralnym Bloku Operacyjnym, SOR i w Szpitalu Tymczasowy, czyli tam, gdzie wiele się dzieje. W poszukiwaniu najlepszych kadrów spędzali wiele godzin towarzysząc naszym pracownikom i poznając tajniki ich ciężkiej i pełnej poświęcenia pracy. Plonem ich działań była wystawa (również album), której wernisaż odbył się we wrześniu.
 • Od tego miesiąca kierowanie naszą hematologią rozpoczął dr hab. n. med. Emilian Snarski, który do tej pory był związany z ośrodkiem warszawskim. Zastąpił na stanowisku dr n. med. Alinę Świderską, która odeszła na emeryturę. Ciekawostką jest fakt, iż doktor z pochodzenia jest zielonogórzaninem i absolwentem LO nr 1.
 • Odbywająca się we wrześniu na Uniwersytecie Zielonogórskim Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych była dobrą okazją do zaprezentowania szpitala. Naszą wizytówką jest z całą pewnością Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Szefowie uczelni medycznych byli pod wrażeniem pachnącego nowością wyposażenia oraz budynku.

PAŹDZIERNIK

 • 15 lecie działalności obchodził Zakład Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej. Przez ten czas funkcjonowania oddziału przyjęto 2289 osób. Wiele z nich odzyskało pełną sprawność, możliwość powrotu do pracy i radość życia. Od kilku lat pracownicy oddziału prowadzą rehabilitację domową dla mieszkańców Zielonej Góry. Nasi fizjoterapeuci udają się dziennie do nawet 50 pacjentów na terenie Zielonej Góry. A kiedy stan zdrowia na to pozwoli, chorzy mogą skorzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej, która znajduje się w pomieszczeniach przy ul. Podgórnej. Dzięki temu pacjentom wychodzącym z naszego szpitala zapewniona jest ciągłość leczenia.
 • Odbyły się 2 Lubuskie Dni Naczyniowe zorganizowane z inicjatywy prof. dra hab. n. med. Łukasza Dzieciuchowicza, kierownika naszego Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej. Konferencja adresowana była do chirurgów naczyniowych, chirurgów, radiologów interwencyjnych, radiologów, instrumentariuszek, pielęgniarek oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych zainteresowanych poruszaną w trakcie konferencji problematyką.
 • Decyzją prezydenta RP, nasz urolog, dr hab. n. med. Maciej Salagierski, uzyskał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Lekarz szczególnie interesuje się urologią onkologiczną, rakiem gruczołu krokowego.

LISTOPAD

 • Po czterech latach od rozpoczęcia robót (i covidowych perturbacjach) pierwsze oddziały szpitala rozpoczęły na początku listopada przenosiny do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Najpierw przeniesione zostały oddziały wraz z pacjentami, które sąsiadują z budynkiem Centrum. To oddział położniczo-ginekologiczny z traktem porodowym (odcinek patologii ciąży i ginekologii zostaje na razie w starej lokalizacji) i neonatologia. Gotowe do pracy były też blok operacyjny i oddział intensywnej terapii dla dzieci. Następnie przeniesiona została chirurgia i urologia dziecięca, a później oddział pediatrii.
 • Na Klinicznym Oddziale Pediatrii dzięki firmie Domator 24 otworzyliśmy salę gamingową, czyli świetlicę stworzoną i wyposażoną z myślą o zapewnieniu uśmiechu na twarzy najmłodszych pacjentów.

GRUDZIEŃ

 • W grudniu oficjalnie otworzyliśmy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Było odsłonięcie tablicy, za którą dla potomnych umieściliśmy w stalowej tubie Akt Erekcyjny. Był też czas na pokazanie gościom tego nowoczesnego budynku, w tym przedstawicielom świata medycznego, którzy nie kryli podziwu. – Takiego miejsca można wam pozazdrościć! – usłyszeliśmy.
 • 26 stopni Celsjusza! Tyle miał 58-letni mężczyzna, który do nas trafił. – Był na krawędzi śmierci – mówi dr n. med. Bartosz Kudliński, kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Pacjent zasłabł w nieogrzewanej łazience i zanim został znaleziony znajdował się w niej przez co najmniej kilkanaście godzin. Został uratowany dzięki zastosowaniu aparatu ECMO w hipotermii. To inaczej mówiąc płuco-serce wykorzystywane wcześniej podczas pandemii. – Należało to robić bardzo wolno, tak, by nie doszło do uszkodzenia mózgu i załamania się funkcji innych narządów – wyjaśniał dr Kudliński.
 • W naszym szpitalu odbyły się dwie operacje z użyciem nowego aparatu do elektrochemioterapii kupionego z budżetu województwa lubuskiego za – bagatela – ponad pół miliona złotych. Do tej pory tego typu sprzęt posiadały wyłącznie ośrodki onkologiczne w Warszawie i Wrocławiu.
 • Lekarze Klinicznego Oddziału Neurochirurgii od grudnia używają nowego mikroskopu operacyjenego – nowoczesnego i kosztującego aż 1,8 mln zł. – To bardzo zaawansowana technologia umożliwiająca podgląd w jakości 3D. Korzystamy z niego we wszystkich praktycznie zabiegach, których jest 2-3 dziennie. Co najważniejsze, pacjenci przy operacjach szczególnie trudnych, mózgowych i nowotworowych, mają dzięki temu większe bezpieczeństwo – mówi kierownik oddziału dr n. med. Paweł Jarmużek. Dzięki temu zakupowi nasza neurochirurgia jest wciąż jednym z najlepiej wyposażonych oddziałów w kraju – podkreśla. Zakup mikroskopu sfinansowany został przez Samorząd Województwa Lubuskiego.