Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 4 stycznia 2022

2021 rok. Jaki był dla naszego szpitala?

Ważne operacje, kolejne inwestycje, nowi specjaliści i nieustanna walka z pandemią – te i inne sprawy składały się na wydarzenia 2021 roku w naszym szpitalu.

STYCZEŃ

Ekoenergetyka-Polska S.A. i Fundacja Ekoenergetyki przekazały naszej placówce dwa wysokiej klasy inkubatory hybrydowe do ratowania najmniejszych pacjentów o łącznej wartości ok. 200 tys. zł. Mogliśmy liczyć też na inne lokalne firmy, takie jak eobuwie, czy Perceptus. Dziękujemy!

LUTY

Joachim to 10-miesięczny chłopiec, który od urodzenia cierpiał na bardzo ciężką postać choroby Hirschsprunga. Choroba ta polega na tym, że w jelicie brakuje zwojów nerwowych, które są odpowiedzialne za perystaltykę. Pierwszym jej symptomem jest m.in. brak stolca w pierwszej dobie życia noworodka, a w dalszym życiu ciężkie zaparcia.  

Zabieg pod kierunkiem Prof. Marcina Poloka znacznie poprawił komfort życia chłopca, który już w szóstej dobie po operacji zaczął jeść lekkie pokarmy. Wcześniej stosowano żywienie pozajelitowe. Bez tej operacji chłopiec byłby skazany na przetokę jelitową do końca życia.

MARZEC

Zespół prof. Pawła Golusinskiego po raz pierwszy w naszym szpitalu przeprowadził zabieg usunięcia dużego guza nowotworowego gardła z zastosowaniem nowoczesnej techniki TLM (Transoral Laser Microsurgery). Technika polega na usunięciu całości guza nowotworowego z zastosowaniem włókna laserowego, a zabieg  przeprowadzony jest w całości przez usta chorego.

KWIECIEŃ

W kwietniu prezes Marek Działoszyński oraz Marszałek Woj. Lubuskiego Elżbieta Anna Polak podpisali umowę, w ramach której szpital otrzymał 15 mln zł z budżetu województwa na zakup wyposażenia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Lista nowoczesnych urządzeń medycznych ma kilkadziesiąt pozycji, są na niej także meble i sprzęt komputerowy. To kolejna transza nieustającej pomocy płynącej z tego kierunku. Dziękujemy!

MAJ

W tym miesiącu przeprowadziliśmy akcję poszukiwania dawczyń do naszego Banku Mleka Kobiecego. Nasz apel cieszył się bardzo dużym odzewem. Dziękujemy Paniom, które zdecydowały się wspomóc nas w tej ważnej sprawie.

CZERWIEC

54-letniemu mężczyźnie z udarem wykonano trombektomię mechaniczną, która uratowała jego życie. Z kolei u 84-letniej pacjentki w zaledwie 14 minut od jej pojawienia się na SOR zastosowano aktylizę, czyli środek, dzięki któremu udało się zatrzymać procesy udarowe. – To rekord, którego się już nie da pobić – nie krył radości dr n. med. Szymon Jurga, kierownik Klinicznego Oddziału Neurologii. Pacjenci w dobrym stanie opuścili szpital.

LIPIEC

Zespół kardiologów naszego szpitala przeprowadził już blisko 30 innowacyjnych zabiegów stymulacji tzw. pęczka Hisa u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Najstarszy pacjent miał 89 lat. Tego typu zabiegi wykonuje się obecnie w zaledwie kilkunastu ośrodkach w kraju.

SIERPIEŃ

W naszym szpitalu pod kierunkiem dr. hab. n. med. Dawida Murawy, prof. UZ i kierownika Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej odbyły się pierwsze w Polsce operacje zaawansowanych nowotworów z rozsiewem do otrzewnej z wykorzystaniem Systemu Hipec Combat PRS+. Wyjątkowość tego urządzenia polega na tym, że po przeprowadzonej operacji usunięcia guza lub guzów, do brzucha pacjenta pompowany jest chemioterapeutyk. Pod wpływem dwutlenku węgla krąży on w powłokach brzusznych, skutecznie je opłukując.

WRZESIEŃ

W tym miesiącu podpisaliśmy umowę z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą termomodernizacji budynku L. To ostatni etap trwających od kilku lat prac modernizacyjnych obejmujących wszystkie budynki lecznicy. Wiosną 2022 r. wszystkie budynki będą wyglądać jak nowe.

PAŹDZIERNIK

I kolejna inwestycja przed nami. Podpisaliśmy z wykonawcą umowę na przebudowę i modernizację Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Klinicznego Oddziału Okulistyki. To kolejna z dużych inwestycji, mająca na celu poprawę jakości leczenia w Szpitalu Uniwersyteckim.

LISTOPAD

Na terenie szpitala otwarto Lubuskie Centrum Terapii Hiperbarycznej. To pierwsze w województwie lubuskim profesjonalne miejsce wykorzystujące leczenie tlenem. Pacjenci do tej pory musieli korzystać z pomocy w ośrodkach w innych województwach.

GRUDZIEŃ

14-letni Jakub jeszcze niedawno miał zrośnięte obie nerki. Mało tego! Obie były po tej samej stronie! W efekcie jedna była nieczynna, zmieniona wodonerczowo, przez co była przyczyną nawracających infekcji układu moczowego. Jak podkreśla szef naszego Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej dr hab. n. med. Marcin Polok, prof. UZ, to niezwykle rzadka wada wrodzona.  Na szczęście udało się chłopcu pomóc dzięki zastosowaniu trójwymiarowej laparoskopii 3D.