Data publikacji: 23 kwietnia 2021

15 mln na wyposażenie CZMiD. Umowa podpisana!

W piątek, 23 kwietnia 2021 r., Prezes Marek Działoszyński oraz Marszałek Woj. Lubuskiego Elżbieta Anna Polak podpisali umowę, w ramach której szpital otrzyma 15 mln zł z budżetu województwa na zakup wyposażenia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Lista nowoczesnych urządzeń medycznych ma kilkadziesiąt pozycji, są na niej także meble i sprzęt komputerowy.

Kwotę 15 mln zł szpital otrzymał z budżetu województwa na ten cel już w ubiegłym roku. Jednak  w związku z decyzją wojewody lubuskiego o przeznaczeniu budynku szpitala pediatrycznego na Szpital Tymczasowy dla pacjentów covidowych, wydatkowanie tych pieniędzy należało przełożyć na rok następny, czyli 2021. 15 marca 2021 r. Sejmik Województwa Lubuskiego podjął w tej sprawie uchwałę.

Marszałek Województwa, Elżbieta Anna Polak, podkreśliła, że pomimo światowej pandemii oraz związanych z tym problemów, szpital znajduje się w szczytowej fazie realizacji dużych i historycznych inwestycji. Wśród nich marszałek wymieniła przede wszystkim budowę CZMiD przypominając, że w grudniu ub.r. placówka została tymczasowo przeznaczona dla chorych na COVID-19. Stąd opóźnienie w wyposażaniu CZMiD.

– Już w ubiegłym roku udało nam się zapisać na ten cel w budżecie 15 mln zł. Jednak przełożyliśmy realizację zakupów wyposażenia na ten rok – wyjaśniła i dodała, że udało się także pozyskać 20 mln zł z UE, dzięki przekierowaniu środków z innych działań. – Chcemy jeszcze w tym roku uruchomić CZMiD, mamy doskonale przygotowany plan rozwoju szpitala – podkreśliła Elżbieta Anna Polak.

Prezes szpitala, dr Marek Działoszyński, dziękując samorządowi za wsparcie, zaznaczył, że bez pieniędzy na wyposażenie trudno mówić o działaniu takiej placówki jak CZMiD. Podkreślił również, że przetargi na zakup sprzętu szpital uruchomił już w ubiegłym roku, a obecnie, mając już te pieniądze, będzie mógł je rozstrzygać. Szef lecznicy wymienił, że za 15 mln zł będziemy kupować m.in. stoły operacyjne do sal zabiegowych, łóżka porodowe, inkubatory, a także infrastrukturę meblową i sprzęt komputerowy.

– Lista obejmuje kilkadziesiąt pozycji – poinformował Marek Działoszyński. Dodał, że decyzję o przekazaniu środków na ten cel podjęły ponownie w tym roku samorządy Nowej Soli – 250 tys. zł, oraz Otynia – 20 tys. zł (w ub. roku pieniądze nie zostały wykorzystane z powodu utworzenia w budynku szpitala tymczasowego). – Była wśród nich również Zielona Góra, która chciała przekazać 1 mln zł, ale jeszcze nie otrzymaliśmy tych pieniędzy – przypomniał M. Działoszyński. – Apeluję do władz miasta i rady, aby pochyliły się nad tą sprawą.

O zakresie prac kierowanego przez siebie odcinka szpitala dziecięcego poinformował dr hab. n. med., Marcin Polok, prof. UZ, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej.

– Już obecnie wykonujmy cały szereg procedur operacyjnych na najwyższym poziomie. Zajmujemy się chirurgią dziecięcą, urologią, traumatologią, chirurgią noworodka. Leczymy pacjentów od 1 dnia do 18 roku życia. Przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski ponieważ leczymy bardzo często technikami małoinwazyjnymi.

Prof. Marcin Polok wyraził zadowolenie, że jest kompletowane wyposażenie do CZMiD. Jak zaznaczył , jest to sprzęt najwyższej klasy, który umożliwi przeprowadzanie jeszcze większej liczby zabiegów na wysokim poziomie. – Cieszę się, że trafi do nas na przykład najnowocześniejszy laparoskop 3D, który umożliwi nam pracę w trzech wymiarach – podkreślił.

Z kolei Waldemar Sługocki, poseł PO, zauważył, że powstanie CZMiD to ważne i dziejowe wydarzenie, które wpisuje się w prowadzoną przez samorząd wojewódzki politykę podnoszenie poziomu świadczonych usług medycznych.

Co kupimy do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w ramach otrzymanych 15 mln zł?

Aparaturę medyczną za ok. 9,7 mln zł, m.in.

• 15 stołów zabiegowych
  • 2 stoły operacyjne do sal cięć cesarskich
  • 4 łóżka porodowe
  • 20 inkubatorów różnego rodzaju