Data publikacji: 9 sierpnia 2022

Dodatkowe 12 mln zł na wsparcie inwestycji szpitala

Podczas sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego radni zdecydowali o przekazaniu dodatkowych pieniędzy dla szpitali i jednostek ochrony zdrowia w tym Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

O niemal 12 mln zł. radni zwiększyli limit wydatków na przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą szpitala. Po zmianie całkowity limit wynosić będzie 47 289 810 zł. Inwestycja ma być realizowana w ramach środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz budżetu Województwa Lubuskiego.

– W ramach Polskiego Ładu udało nam się uzyskać 30 mln zł na bardzo ważny projekt w szpitalu klinicznymi w Zielonej Górze. Chodzi o budowę kanalizacji deszczowej, dróg i parkingów wewnątrz terenu szpitala. Nasz wkład do tego projektu zapewniliśmy w wysokości 5,5 mln zł. A po przetargu musimy dołożyć prawie 12 mln! – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Uzasadnieniem dla zwiększenia wydatków jest opinia ekspertów dotycząca trendów cenowych na rynku budowlanym w Polsce w II kwartale 2022 r. i prognoz na drugie półrocze 2022 r., z której wynika że w najbliższym czasie oczekiwana jest kontynuacja silnych wzrostów cen w przemyśle (ok. 21 proc.), a także utrzymanie wysokiego poziomu wskaźnika inflacji konsumenckiej i kolejnej podwyżki stóp procentowych.

Radni zdecydowali o pomocy również innym placówkom służby zdrowia w województwie. Ich wsparcie to w sumie ponad 20 mln zł.

W ramach projektu na terenie Szpitala Uniwersyteckiego powstaną parkingi, przebudowany zostanie układ komunikacyjny (drogi, chodniki) wraz z infrastrukturą techniczną (kanalizacja deszczowa i oświetlenie). Na terenie lecznicy ma również powstać tężnia solankowa, plac rekreacyjno-rehabilitacyjny, sensoryczny plac zabaw, ścieżki edukacyjne, info-kioski, stojaki na rowery i miejsca wypoczynku. Całość miałaby być przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Zamiast funkcjonującego obecnie jednego wyjazdu pojawią się aż cztery: od ulic Waryńskiego, Zyty, Podgórnej i Wazów.

Urząd Marszałkowski, jako beneficjent środków, jest w trakcie procedury przetargowej związanej w wyłonieniem wykonawcy.