Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 4 lutego 2025

Zespół operacyjny anestezjologiczno-pielęgniarski

W skład jednego zespołu operacyjnego da Vinci wchodzą: operator – (chirurg/ginekolog/urolog), asystent (chirurg/ginekolog/urolog), dwie pielęgniarki operacyjne – instrumentariuszki, anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna.

Instrumentariuszki są bardzo ważną częścią zespołu operacyjnego. Dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów chirurgicznych. 

Instrumentariuszka, czyli pielęgniarka operacyjna, odpowiedzialna jest za wykonywanie zabiegów na bloku operacyjnym, zna techniki operacyjne, asystuje przy zabiegu, przygotowuje salę operacyjną. W przypadku zabiegów robotycznych sprawdza i przygotowuje robota do pracy. W trakcie jednej operacji przy zabiegu biorą udział dwie pielęgniarki instrumentalne: „czysta”, asystująca przy stole operacyjnym, ubrana w sterylną odzież operacyjną, a także „brudna” odpowiedzialna za specjalistyczną dokumentację medyczną oraz zaopatrzenie sali operacyjnej. Przygotowanie sali robotycznej do zabiegu, asysta przy zabiegu, a także demontaż i przygotowanie narzędzi po zabiegu do sterylizacji, to praca wymagająca specjalistycznej wiedzy, skupienia i zaangażowania.

Pielęgniarka anestezjologiczna jest odpowiedzialna za bezpieczną i skuteczną opiekę anestezjologiczną przed, w trakcie i po zabiegach chirurgicznych. Wraz z lekarzem anestezjologiem tworzy zespół anestezjologiczny czuwający nad pacjentem podczas całego pobytu na bloku operacyjnym.

Praca pielegniarki instrumentalnej rozpoczyna się jeszcze przed przyjazdem pacjenta. Odpowiedzialna jest za przygotowanie, sprawdzenie aparatu do znieczulenia, przygotowanie stanowiska znieczulenia i leków. Wyspecjalizowane pielęgniarki anestezjologiczne są przeszkolone w zakresie różnych rodzajów znieczulenia, takich jak znieczulenie ogólne, znieczulenie miejscowe, regionalne, analgosedacja. Mają doświadczenie w dobieraniu odpowiednich technik znieczulenia, dawkowania i metod podawania w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta i konkretną wykonywaną procedurę. W przypadku znieczuleń do zabiegow robotycznych stosowane są najnowoczesniejsze metody monitorowania pacjenta.

Lekarz anestezjolog  wraz z pielęgniarką anestezjologiczną przygotowują pacjenta do znieczulenia, następnie wykonują je oraz monitorują bezpieczeństwo pacjenta, zajmują się też wybudzaniem ze znieczulenia oraz kierowaniem do sali pooperacyjnej

Zespół operacyjny da Vinci:

Kierownik Bloku Operacyjnego CZMiD:

  • Paweł Matecki – lekarz , specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Pielęgniarka Oddziałowa Bloku Operacyjnego CZMiD:

  • Anna Ignyś – mgr pielęgniarstwa , specjalistka pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki

Pielęgniarki operacyjne:

  • Elżbieta Gauza – licencjat pielęgniarstwa , specjalistka pielęgniarstwa operacyjnego
  • Katarzyna Urbanowicz – mgr pielęgniarstwa , specjalistka pielęgniarstwa operacyjnego
  • Lucyna Szatkowska – kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwa operacyjnego
  • Olena Prodan – licencjat pielęgniarstwa

Pielęgniarki anestezjologiczne:

  • Natalia Mrowiec – mgr pielęgniarstwa , specjalistka pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki
  • Marlena Hojka – mgr pielęgniarstwa  , specjalistka pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki
  • Aleksandra Matuszak – mgr pielęgniarstwa, specjalistka pielęgniarstwa anestezjologiczna i intensywnej opieki