Data publikacji: 5 czerwca 2025
Oferujemy kompleksową opiekę dziewczynkom i nastolatkom z guzami jajnika

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze oferuje nową formę leczenia. To kompleksowa opieka nad pacjentkami (dziewczynkami) do 18 roku życia z guzami jajnika. W ramach grantu naukowego Agencji Badań Medycznych wszystkie dziewczynki z guzami jajnika (łagodnymi, złośliwymi, torbielami, zmianami litymi, mieszanymi) otrzymają kompleksową pomoc w ramach poradni, bez zbędnych kolejek i trudności z rejestracją.
Jak podkreśla dr hab. Marcin Polok, prof. UZ, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej, jeśli zajdzie konieczność leczenia operacyjnego, zabieg będzie wykonany małoinwazyjnie przy pomocy robota da Vinci na Klinicznym Oddziale Chirurgii i Urologii Dziecięcej.
– Szpital posiada dostęp do robota dla dzieci jako jeden z nielicznych w Polsce. Dalsza opieka pooperacyjna będzie się odbywała według jasno ustalonego schematu. Program rekrutacji będzie trwał przez najbliższe 3 lata – informuje prof. Polok, którego w leczeniu pacjentek z guzami jajnika wspierać będą specjalistki ginekologii: dr n. med. Paulina Banach i lek. Justyna Kuczkowska.

Robota da Vinci nabyto głównie dzięki dofinansowaniu z budżetu samorządu wojewódzkiego. Dokupiliśmy do niego sporo jednorazowego oprzyrządowania. Całość kosztowała 14 mln zł.
Pierwsze operacje z wykorzystaniem da Vinci w lutym 2024 r. przeprowadzili nasi urolodzy. Kolejne dwuosobowe zespoły lekarzy, po wielomiesięcznych szkoleniach, operowały w następnych miesiącach. To chirurdzy, ginekolodzy, chirurdzy dziecięcy, otolaryngolodzy, a dojdzie jeszcze duet torakochirurgów. Z tych zespołów utworzyliśmy Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Robotyki dla Dzieci i Dorosłych. Na tym szkolenia się nie skończą, ponieważ w kolejce do nich stoją już następne zespoły urologów i chirurgów ogólnych. Do początku czerwca 2025 r. w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przeprowadzono 213 operacji z wykorzystaniem robota da Vinci.
Na stronie internetowej szpitala stworzyliśmy specjalną zakładkę, w której m.in. przybliżamy sylwetki operujących zespołów. Tam również znaleźć można artykuł „Dzień pacjenta operowanego robotycznie”, z którego dowiesz się m.in.:
- na czym będzie polegała operacja
- jakie są korzyści
- jakie mogą być powikłania
- jakie formalności należy spełnić
Jak podkreślają lekarze, liczne badania naukowe potwierdzają, że zabiegi robotyczne są bezpieczne dla zdrowia pacjentów. Sam robot jest niezwykle pomocny, ale jest narzędziem w rękach chirurga. To człowiek decyduje o tym, jakie czynności wykonuje ramię robotyczne.
W celu rejestracji pacjentek z guzami jajnika prosimy o kontakt z:
Poradnią Niepłodności oraz Wieku Rozwojowego: dr n. med. Paulina Banach, lek. Justyna Kuczkowska. Tel. 533 322 316 lub 537 258 926. Czynna:
- Poniedziałki w godz. 8.00 – 11.00
lub
Poradnią Urologiczna dla Dzieci: dr hab. Marcin Polok, prof. UZ. Tel. 68 32 96 200. Czynna:
- Środa w godz. 9.00-14.00