Data publikacji: 6 lutego 2025
Rok da Vinci w naszym szpitalu. Tworzymy Centrum Robotyki

5 i 6 lutego 2024 r. minął dokładnie rok od przeprowadzenia w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze operacji z użyciem robota da Vinci. By rozpropagować tego typu metodę leczenia i podkreślić profesjonalizm robotycznych zespołów lekarskich, w rocznicę pierwszych operacji z da Vinci lecznica powołała obecnie do życia Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Robotyki dla Dzieci i Dorosłych.
Pierwsze zabiegi wykonali przed rokiem lekarze Klinicznego Oddziału Urologii. Był to ważny moment w historii szpitala. Od tego czasu robot towarzyszył w ponad 100 operacjach również chirurgom ogólnym, ginekologom i chirurgom dziecięcym. Lekarze przeszli wcześniej wielomiesięczne zagraniczne szkolenia. Do zabiegów przygotowują się teraz torakochirurdzy i laryngolodzy.
Dyrektor ds. lecznictwa szpitala Antoni Ciach podkreślił na konferencji prasowej rolę zarządu szpitala, który podjął decyzję o rozwoju w kierunku robotyki. – Po konsultacji z oddziałami padły deklaracje, że taki robot jest w naszej lecznicy potrzebny. Za tym poszły decyzje o zakupie, w czym ogromną rolę odegrał Urząd Marszałkowski przeznaczając na ten cel 11,2 mln zł – poinformował. – Kolejne 3,4 mln zł to wkład własny szpitala i od roku przy pomocy da Vinci już się u nas operuje – dodał.

Obecni na spotkaniu z dziennikarzami lekarze specjaliści, którzy używają w szpitalu robota da Vinci podkreślali przede wszystkim zalety robotyki. Zaliczyli do nich przed wszystkim takie elementy, jak precyzję i dostęp do trudno dostępnych obszarów, a z puntu widzenia pacjenta m.in. mniejsze obrażenia, ból, ryzyko powikłań i szybszy powrót do zdrowia.
– Dzięki zaawansowanemu systemowi kamer i mikroskopijnej skali ruchów, lekarze mogą dokładnie manipulować narzędziami nawet w najbardziej delikatnych rejonach ciała. Na przykład w dziedzinie urologii, gdzie skupiamy się na operacjach w obrębie nerek, pęcherza czy prostaty, precyzja jest kluczowa dla uniknięcia uszkodzeń narządów oraz minimalizacji ryzyka krwawienia – informował prof. dr hab. n. med. Maciej Salagierski, który jako pierwszy przed rokiem operował z pomocą robota i ma wraz z zespołem najwięcej do tej pory przeprowadzonych w ten sposób zabiegów.
Na konferencji obecni byli również inni lekarze-operatorzy da Vinci: dr n. med. Michał Michalczyk (ginekolog), dr n. med. Leszek Siemion (chirurg ogólny i onkologiczny), dr hab. n med. Marcin Polok, prof. UZ (chirurg i urolog dziecięcy) oraz lek. Paweł Matecki, kierownik Bloku Operacyjnego Centrum Matki Zdrowia i Dziecka, na którym odbywają się operacje robotyczne.
Liczba zabiegów wykonanych za pomocą robota da Vinci (stan na 5.02.2025 r.):
- Kliniczna Oddział Urologii – 51 zabiegów
- Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej – 28 zabiegów
- Kliniczna Oddział Położniczo-Ginekologiczny – 23 zabiegów
- Kliniczny Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej – 15 zabiegów
Więcej informacji na temat robotyki w Szpitalu Uniwersyteckim znajdziesz w naszej specjalnej zakładce >>>