Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 17 października 2024

Oświadczenie Zarządu Szpitala ws. artykułu w Gazecie Wyborczej

W związku z ukazaniem się w dniu 14 października br. na stronach internetowych wydania regionalnego „Gazety Wyborczej” w Zielonej Górze artykułu autorstwa p. Mai Sałwackiej pod sensacyjnym tytułem „Chirurg operował na kolanach przy zepsutym stole, dwa lata błagał o dodatkowe łóżka. Nie pomógł nawet szef Platformy”, Zarząd Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. w imieniu podmiotu leczniczego oraz zatrudnionego w nim personelu, wyraża stanowczy sprzeciw wobec zawartych w artykule nieprawdziwych informacji, nierzetelności dziennikarskiej autorki artykułu, przedstawieniu pracy szpitala w fałszywym świetle, przy użyciu niezweryfikowanych stwierdzeń dotyczących rzeczywistego stanu Szpitala i warunków w jakich pracuje, w oparciu o uogólniające, stronnicze oceny osób nie mających wiedzy o całokształcie funkcjonowania, w tym pozostających w istotnym, bieżącym konflikcie prawnym ze Szpitalem. W artykule, w sposób całkowicie nieprawdziwy dokonano opisu sytuacji i funkcjonowania Szpitala, bez znajomości specyfiki działalności podmiotu leczniczego.

Artykuł w sposób oczywisty narusza dobre imię i renomę Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze oraz osób w nim pracujących, podając nieprawdziwy opis sytuacji Szpitala, a w szczególności epatując fałszywym, niezweryfikowanym przez autorkę artykułu przedstawianiem stanu funkcjonowania klinicznego oddziału chirurgii onkologicznej. Jaskrawa nierzetelność dziennikarska wykazana przez autorkę nie tylko narusza dobra prawne szpitala, ale co gorsze, może mieć wpływ na zaufanie pacjentów do lecznicy i udzielanych przez nią świadczeń medycznych.

Należy stwierdzić z przykrością, że z porównania treści artykuły i użytych w nim określeń w stosunku do oceny udzielanych świadczeń wynika, że jego autorka, koncentrując się na jednym życiowym, normalnym zdarzeniu polegającym na opuszczeniu Szpitala z powodów osobistych przez wybitnego specjalistę dra hab. n. med. Dawida Murawę, któremu w minionym czasie poświęcała znaczny zakres swoich publikacji, nie weryfikując z kolei prawdziwości wypowiedzi Pana dr Pawła Jarmużka skonfliktowanego ze Szpitalem oraz personelem jego byłego oddziału, wykreowała całkowicie fałszywy obraz działalności placówki.

Suma nierzetelności, nieprawdziwych informacji, fałszywie przedstawianych kontekstów działalności Szpitala i ciężkiej pracy tworzącego go w istocie całego personelu sprawia, że Zarząd Szpital Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. nie widzi innej drogi naprawienia szkód tj. nie tylko dobrego imienia Szpital jako podmiotu leczniczego, ale również przywrócenia w jego otoczeniu społecznym zaufania pacjentów do udzielanych przez cały personel medyczny świadczeń leczniczych, jak skierowanie sprawy na drogę sądową. Umieszczenie zwykłego sprostowania w tym przypadku i okolicznościach jest daleko niewystarczające.

Nierzetelne, stronnicze, naruszające zasady obiektywizmu i staranności zawodowej dziennikarstwo autorki artykułu, za publikację którego odpowiada również wydawnictwo, wymaga napiętnowania oraz ukarania na drodze sądowej, na którą sprawa w najbliższym możliwym czasie, po jej stosownym przygotowaniu prawnym, zostanie skierowana.

W celu jednak ograniczenia istotnych szkód, jakie wzmiankowany artykuł spowodował w zakresie renomy i dobrego imienia Szpitala, a także w relacjach z pacjentami, w konsekwencji nawet zagrażając ich zdrowiu na skutek możliwego podjęcia przez nich decyzji o zaniechaniu leczenia w wyniku podania nieprawdziwych okoliczności dotyczących działalności lecznicy, Zarząd Szpitala żąda zaprzestania publikowania oraz rozpowszechniania szkalujących treści przedmiotowego artykułu. Niezadośćuczynienie temu żądaniu będzie musiało mieć odzwierciedlenie w wysokości żądania w postępowaniu sądowym naprawienia wyrządzonej takim działaniem szkody.

W załączeniu oświadczenia w powyższej sprawie złożone przez kadrę medyczną szpitala oraz związki zawodowe.

Prezes Zarządu

Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

dr Marek Działoszyński

1. Oświadczenie złożone przez kadrę medyczną

W ostatnich dniach ukazał się na stronie on-line Gazety Wyborczej – Zielona Góra artykuł opisujący sytuację dotyczącą zakończenia pracy w Szpitalu Uniwersyteckim  w Zielonej Górze dr hab. Dawida Murawy. Sugerowaną przez autorkę przyczyną odejścia dr hab. D. Murawy miałyby być  liczne niedociągnięcia w organizacji i pracy Szpitala, które zobrazowano kilkoma przykładami. 
W komentarzach sygnowanych przez dr. Pawła Jarmużka, byłego kierownika Klinicznego Oddziału Neurochirurgii naszego szpitala  wskazano winnych opisanych okoliczności – w tym przede wszystkim Prezesa Szpitala Uniwersyteckiego dr. Marka Działoszyńskiego.

W odniesieniu do omawianego artykułu, my – kierownicy oddziałów klinicznych Szpitala Uniwersyteckiego, pragniemy podkreślić, że pomimo, iż zmagamy się w codziennej pracy z typowymi dla szpitali problemami,  to jednak obserwujemy stopniową, zgodną z możliwościami Szpitala poprawę jego funkcjonowania. Wspólna i oparta na współpracy działalność całego Zarządu, pionów administracyjnych i technicznych oraz całego personelu medycznego pozwala na rozwiązywanie pojawiających się niedociągnięć i trudności. Jest to normalny codzienny wysiłek nas wszystkich. Z dużym niepokojem przeczytaliśmy tekst oparty na plotkach, pomówieniach, półprawdach czy nawet kłamstwach. Uważamy, że  artykuł jest jednoznaczną manipulacją, której celem jest podważenia zaufania pacjentów do naszej placówki i jej kierownictwa. Nie zgadzamy się z zawartymi w nim tezami i będziemy zdecydowanie bronić  dobrego imienia  naszego Szpitala i jego pracowników, w tym Prezesa dr Marka Działoszyńskiego.

  • Dr n. med. Bartosz Kudliński – kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii
  • Dr n. med. Szymon Jurga – kierownik Klinicznego Oddziału Neurologii
  • Prof. dr hab. n. med. Marcin Zaniew – kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii z Pododdziałami: Endokrynologii, Diabetologii i Nefrologii Dziecięcej
  • Prof. dr hab. n. med. Emilan Snarski – kierownik Klinicznego Oddziału Hematologii
  • Dr n. med. Piotr Defort – kierownik Klinicznego Oddziału Neurochirurgii
  • Lek. Paweł Jesionowski – kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologii
  • Dr hab. n. med. Rafał Rzepka, prof. UZ – kierownik Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego
  • Lek. Ireneusz Habura – kierownik Klinicznego Oddziału Nefrologii
  • Lek. Szymon Michniewicz – kierownik SOR
  • Dr Zbigniew Guzek – kierownik Zakładu Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej

2. Oświadczenie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze

 W związku z publikacją prasową autorstwa Mai Sałwackiej o tytule: „Chirurg operował na kolanach przy zepsutym stole, dwa lata błagał o dodatkowe łóżka. Nie pomógł nawet szef Platformy”, który ukazał się na łamach strony zielonagora.wyborcza.pl, dnia 14.10.2024 r., Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze pragnie wyrazić swoje stanowisko dotyczące treści przedstawionych w ww. publikacji.

Informacje przedstawione w prasie są jednostronne, opierają się wyłącznie na przekazie osób niezatrudnionych już w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze, w związku z czym mogą budzić wątpliwości co do ich intencji, których narracja może nosić znamiona celowego działania na niekorzyść wizerunkową lecznicy. Jedna z przytaczanych przez autorkę publikacji postaci, pozostawała w sporze ze Szpitalem Uniwersyteckim, co tym bardziej może budzić wątpliwości  co do przyjętej narracji. Należy pamiętać, że na sprawne funkcjonowanie placówki medycznej wpływa wiele różnych zawodów, począwszy od pracowników gospodarczych, przez zawody medyczne, kończąc na administracji. Całkowitą niesprawiedliwością jest przypisywanie zarówno zasług jak i rzekomych zaniechań jednostkom. Etyka dziennikarska winna kierować się bezstronnością i dążeniem do prawdy. W związku z czym zachęcamy do rzetelnego wysłuchania pracowników pracujących w zielonogórskiej lecznicy oraz pacjentów dla dobra których podejmowane są wszelkie interwencje medyczne.

Przewodniczący Komisji Zakładowej

Mateusz Hozakowski

3. Stanowisko Zarządu Zakładowej Organizacji  Związkowej Ogólnopolskiego  Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych

W imieniu Zakładowej   Organizacji  Związkowej Ogólnopolskiego  Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w związku z publikacją prasową o tytule: „Chirurg operował na kolanach przy zepsutym stole, dwa lata błagał o dodatkowe łóżka. Nie pomógł nawet szef Platformy”, który ukazał się na stronie zielonagora.wyborcza.pl, dnia 14.10.2024 przedstawiamy nasze stanowisko dotyczące treści przedstawionych w publikacji.

Nie ma naszej zgody i wyrażamy stanowczy sprzeciw na  zamieszczanie nieprawdziwych,  informacji na temat pracy pielęgniarek zatrudnionych w Szpitalu, które rzekomo mają płacone „za godziny jak w Biedronce”.

W Szpitalu Uniwersyteckim realizowana jest  ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych zgodnie z posiadanym wykształceniem.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec pisania nieprawdy, że pielęgniarki „czasami o godz. 13.00 jadą do innych lecznic dorobić sobie do pensji”.

W naszym Szpitalu praca świadczona jest całodobowo, prowadzona jest ewidencja czasu pracy w formie papierowej i elektronicznej i nikt nie opuszcza placówki przed czasem, jedynie w uzasadnionych przypadkach, po zgłoszeniu bezpośredniemu przełożonemu. Pielęgniarki i pielęgniarze przy obecnych  brakach kadrowych jakie  mamy w całej Polsce, zasługują na szacunek oraz wsparcie, gdyż często pracują i poświęcają swój czas oraz życie rodzinne, aby zapewnić ciągłość opieki  a publikacja prasowa  stawia nasze środowisko w złym świetle, które wpływa na wizerunek pielęgniarki i zniechęca młode osoby do zawodu i podejmowania studiów na tak trudnym i wymagającym kierunku.

Etyka dziennikarska w przypadku tego artykułu zawiodła. Dziennikarka winna kierować się bezstronnością i dążeniem do prawdy.  Apelujemy o rzetelne zbadanie sprawy  oraz o ochronę dobrego imienia wszystkich pielęgniarek i pielęgniarzy zatrudnionych w Szpitalu Uniwersyteckim.

W związku z  czym żądamy sprostowania, a także wycofania oskarżeń. Oczekujemy zajęcia stanowiska w tej sprawie bez zbędnej zwłoki.

W imieniu Zarządu

Przewodnicząca Zarządu Zakładowej Organizacji Związkowej

Aurelia Maciejewska

4. Oświadczenie dr. Dawida Murawy zamieszczone na jego profilu FB w dniu 16 października 2024 r.

Szanowni Państwo,

z uwagi na liczne informacje pojawiające się w przestrzeni medialnej w odniesieniu do moich decyzji zawodowych informuję, że:

  • z dniem 31 grudnia 2024 roku kończę współpracę ze szpitalem Uniwersyteckim w Zielonej Górze w charakterze szefa kliniki, ordynatora oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz planowo operującego chirurga;
  • wszystkie planowane operacje, które zdeklarowałem wykonać, zostaną zrealizowane – operuję w Zielonej Górze do końca 2024 roku;
  • pacjenci w procesie leczenia chemioterapią, którzy mają zaplanowany zabieg po leczeniu systemowym zostaną wyoperowani zgodnie z planem leczenia;
  • jestem w kontakcie z władzami Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze – nie wykluczamy możliwości dalszej współpracy w zakresie operatywy;
  • jestem w stałym kontakcie z władzami Uniwersytetu Zielonogórskiego i w dalszym ciągu w roku akademickim 2024/2025 będę kontynuować współpracę jako wykładowca akademicki oraz pełnić funkcję Kierownika Katedry Chirurgii i Onkologii, Collegium Medicum;
  • decyzję o rozwiązaniu umowy podjąłem w związku z planami rozwoju zawodowego, które kolidują z pracą w obecnym wymiarze godzin poza miejscem mojego zamieszkania, którym jest Poznań;

Jednocześnie proszę Państwa o uszanowanie moich decyzji, które wiążą się z moim życiem osobistym i planami zawodowymi.

Chciałbym również serdecznie podziękować wszystkim współpracownikom oraz pacjentom w Zielonej Górze za zaufanie i możliwość wspólnej pracy w ostatnich latach. Pragnę jednocześnie zapewnić wszystkich moich pacjentów, że zmiana miejsca pracy nie wpłynie na opiekę, którą są Państwo objęci.

Z wyrazami szacunku

Dawid Murawa