Data publikacji: 3 lutego 2025
Dzień pacjenta operowanego robotycznie

Szanowna Pacjentko! Drogi Pacjencie! Obecnie w naszym szpitalu macie szanse zostać zoperowani metodą robotyczną w zakresie urologii, ginekologii, chirurgii ogólnej oraz chirurgii dziecięcej. Już niedługo zakres zabiegów rozszerzymy o otolaryngologię i chirurgię klatki piersiowej.
Otrzymując od lekarza prowadzącego kwalifikację do operacji metodą robotyczną rozpoczynacie swoją drogę przygotowań. Lekarz kierujący wyjaśni Wam:
- na czym będzie polegała operacja
- jakie są korzyści
- jakie mogą być powikłania
Największą zaletą metody robotycznej w porównaniu do klasycznej metody laparoskopowej, jest redukcja ryzyka wystąpienia możliwych powikłań. Lekarz kwalifikujący wyznaczy datę zabiegu, wręczy dokumenty do wypełnienia, m. in ankietę anestezjologiczną i skieruje do poradni anestezjologicznej.
Do poradni należy umówić się telefonicznie pod numerem telefonu:
Centrum Rejestracji i Informacji – Call Center: tel. 68 32 96 200 w godz. 7.00-14.00 lub osobiście w gabinecie nr 2 w budynku E.
Wizyta odbywa się przed przyjęciem na oddział. Na wizytę proszę zabrać:
- wypełnioną ankietę anestezjologiczną
- posiadane wyniki badań
- całą posiadaną dokumentację medyczną (także dotycząca innych występujących chorób przewlekłych, oraz spis przyjmowanych leków)
Anestezjolog, po zebraniu wywiadu chorobowego i zapoznaniu się z Waszym stanem ogólnym zdecyduje, czy można bezpiecznie wykonać operację metodą robotyczną. Nie każdy zostanie zakwalifikowany. Związane jest to m.in z pozycją w trakcie zabiegu. Choroby takie jak rozedma płuc również mogą okazać się przeciwskazaniem do znieczulenia. Po wizycie w poradni anestezjologicznej oczekujecie na termin przyjęcia do szpitala.
Jak podkreślają lekarze, liczne badania naukowe potwierdzają, że zabiegi robotyczne są bezpieczne dla zdrowia pacjentów. Sam robot jest niezwykle pomocny, ale jest narzędziem w rękach chirurga. To człowiek decyduje o tym, jakie czynności wykonuje ramię robotyczne.
Przyjęcie do oddziału odbywa się najczęściej minimum dobę przed zabiegiem. Jest to czas, w którym zostaną Wam wykonane niezbędne badania laboratoryjne i obrazowe, zostanie wykonana rekonsultacja anestezjologiczna (jeżeli będzie taka potrzeba). Niektóre operacje wymagają założenia cewnika (wkłucia) centralnego, czyli dużego dostępu dożylnego (większe, trwalsze niż venflon). Cewnik centralny zostanie założony w zależności od oddziału, na którym leżycie albo na Klinicznym Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii na sali zabiegowej, albo na Bloku Operacyjnym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Procedura ta wykonywana jest przez lekarza anestezjologa w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20-30min.

Zabiegi robotyczne odbywają się na Bloku Operacyjnym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Jeżeli jesteś pacjentem Klinicznego Oddziału Urologii lub Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, zostaniesz przed zabiegiem przetransportowany karetką szpitalną do budynku CZMiD.
Przy przyjęciu na Blok Operacyjny zostanie sprawdzona:
- twoja tożsamość
- potwierdzony rodzaj zabiegu
- sprawdzone zgody na zabieg i znieczulenie
Bedzie to także okazja do rozmowy z lekarzem operatorem i lekarzem anestezjologiem. Po zakończonych formalnościach zostaniesz przetransportowany na salę operacyjną lub w przypadku braku gotowości sali (mycie, przygotowanie robota da Vinci), poczekasz chwilę na sali wybudzeń pod opieką pielęgniarki anestezjologicznej.
Na sali operacyjnej, po ułożeniu na stole operacyjnym i przed zaśnięciem zespół anestezjologiczny:
- podłączy Cię do monitorów
- założy pulsoksymetr na palec
- przyklei elektrody od EKG na klatkę piersiową
- założy mankiet do mierzenia ciśnienia
- poda Ci do oddychania maskę z tlenem
- poda leki przez wcześniej założony cewnik centralny
Wszystkie zabiegi robotyczne odbywają się w znieczuleniu ogólnym. Całe znieczulenie opisane będzie w ankiecie anestezjologicznej.
Droga Pacjentko, Szanowny Pacjencie, kiedy Wy śpicie, my pracujemy. Czasem zabieg trwa dwie godziny, czasem siedem. Wszystko zależy od wielu czynników takich jak rodzaj zabiegu, zaawansowanie procesu chorobowego, warunki anatomiczne, przebyte operacje itd. Na pytanie, ile będę spała, ile będę spał, odpowiadamy: tyle, ile będzie trzeba. Budzicie się jak operacja dobiegnie końca.
Po obudzeniu zostaniecie przewiezieni na salę wybudzeń, gdzie zespół anestezjologiczny będzie nad wami czuwał aż do opuszczenia bloku operacyjnego. Pobyt na sali wybudzeń trwa około 1 godziny i zależy od przebiegu operacji i znieczulenia.
Po wypisie z sali wybudzeń wracacie na swój oddział. W niektórych przypadkach np. przy bardzo długich operacjach lub u pacjentów z wieloma chorobami współistniejącymi, może okazać się konieczny pobyt na oddziale intensywnej terapii w celu bezpiecznego, wydłużonego budzenia. To dla Waszego bezpieczeństwa.