Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 9 stycznia 2025

Dwa zabiegi w jednym. Zaawansowana operacja naczyniowców

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze przeprowadzono po raz pierwszy zabieg polegający na zastosowaniu stentgraftu, czyli protezy wewnątrznaczyniowej aorty, z jednoczesnym odgałęzieniem do tętnicy podobojczykowej. To pierwsze w tej części kraju wykonanie dwóch skomplikowanych naczyniowych czynności operacyjnych podczas jednego zabiegu.

Istotą operacji przeprowadzonej pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Dzieciuchowicza było wszczepienie stentgraftu aortalnego do części łuku aorty i aorty zstępującej z powodu jej rozwarstwienia. W chorobie ostrego rozwarstwienia ścian aorty dochodzi do powstania dwóch kanałów: fałszywego i prawdziwego. Mówiąc obrazowo, w fałszywym kanale gromadzi się krew, co może skutkować powstaniem tętniaka i w konsekwencji jego pęknięciem. Dlatego potrzebny jest stentgraft, którego zadaniem jest odizolowanie tętniaka od światła przepływu krwi.

Jak wyjaśnia kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej, celem było jednak wszczepienie takiego stentgraftu, który nie tylko leczył rozwarstwienie, ale też zapewniał odgałęzienie do tętnicy podobojczykowej. Umożliwiło to w czasie jednego zabiegu zaopatrzenie rozwarstwienia oraz równocześnie zachowanie przepływu krwi przez tętnicę podobojczykową, co było niezwykle ważne zarówno dla kończyny górnej, jak i tylnej części mózgu oraz rdzenia kręgowego ponieważ tam właśnie dociera krew z tej tętnicy.

Zabieg przeprowadzono małoinwazyjnie dostając się do zagrożonej części poprzez tętnicę udową. Dotychczas przy tego typu schorzeniu potrzebne były co najmniej dwie operacje: podczas pierwszej należało wszczepić stentgraft, a w czasie drugiej wykonać bypass, czyli pomost protezy naczyniowej od tętnicy szyjnej do tętnicy podobojczykowej. Dzięki jednemu zabiegowi chory, ponad 60-letni mężczyzna z ostrym rozwarstwieniem aorty, nie tylko został wyleczony, ale uniknął większego ryzyka powikłań, które mogło pojawić się po dwóch operacjach.

Jak podkreśla prof. Łukasz Dzieciuchowicz, tego typu technologia operacyjna otwiera znaczne możliwości leczenia chorób łuku aorty w sposób wewnątrznaczyniowy w zielonogórskim szpitalu.

Skład zespołu (na zdjęciu od prawej):

Anna Nowak (instrumentariuszka II), Michał Żuk (technik rtg), Estera Biernat (technik rtg), Łukasz Dzieciuchowicz (operator), Elżbieta Ławniczak (instrumentariuszka I), Arkadiusz Krzemiński (asystent), Roksoliana Bybliuk-Harasymiuk (anestezjolog), Iwona Wagner (pielęgniarka anestezjologiczna)