Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 17 czerwca 2024

21 ciekawych wykładów na konferencji internistów

W dniach 14-15.06.2024 w Zajeździe Kultury w  Zielonej Górze odbyła się XIX Konferencja Naukowa Towarzystwa Internistów Polskich Województwa Lubuskiego. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem; w konferencji uczestniczyło około 100 lekarzy specjalistów chorób wewnętrznych, jak również lekarze innych specjalności z całego województwa. Przyczyniła  się do tego ciekawa tematyka zaprezentowana na dwudziestu jeden wygłoszonych wykładach przez osoby znające dogłębnie prezentowane zagadnienia, które wybrała przewodnicząca Komitetu Naukowego dr Iwona Towpik. Po większości wykładów odbywała się burzliwa dyskusja.

Jak informuje doktor Dariusz Kosiński, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji, na szczególną uwagę zasługiwały m.in.: fascynująca prezentacja doktor Barbary Ptaszyńskiej  z Klinicznego Oddziału  Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze dotycząca diagnostyki i leczenia schorzeń ultra rzadkich, a w szczególności choroby Gauchera, wykład doktora Kamila Kopki z tego samego oddziału, który omówił nieczęsty przypadek zapalenia przysadki mózgowej i podwzgórza oraz wykład dr n med. Bożeny Mospan z Polikliniki MSWiA w Zielonej Górze. Dotyczył on nowości w zakresie leczenia stopy cukrzycowej, w czym dr Mospan jest niekwestionowanym autorytetem na skale ogólnopolską.

Konferencję zwieńczył znakomity wykład prof. dr hab. Emiliana Snarskiego, kierownik Klinicznego Oddziału Hematologii zielonogórskiego szpitala, dotyczący współczesnych osiągnięć medycyny transplantacyjnej i perspektyw transplantologii w Szpitalu Uniwersyteckim.

Pozostałe wykłady były równie ciekawe, a ich tematyka i streszczenia dostępne są u organizatorów konferencji. Większość z nich jest zresztą przygotowywana do publikacji.

Spotkanie uświetnili swoją obecnością  wielcy mistrzowie i nauczyciele zielonogórskich internistów, byli ordynatorzy oddziału wewnętrznego: doktor Anna Straburzyńska i doktor Andrzej Wołowiec.