Fundacja PGE Energia Ciepła przekazała w piątek 300 tysięcy złotych na zakup nowej karetki neonatologicznej do ratowania noworodków. Poprzednia... rozleciała się ze starości.

Szpital Uniwersytecki jest od wielu lat jedyną placówką w Lubuskim, która realizuje w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia przewozy wcześniaków, noworodków i niemowląt do 5 kg wagi. Tym samym obejmuje cały region i wszystkie lubuskie szpitale, gwarantując najmłodszym szybki i profesjonalny transport do specjalistycznych ośrodków w całym kraju.
Jak mówi prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, dr Marek Działoszyński - pieniądze trafiły do lecznicy w dobrym momencie. Bo stara 10-letnia karetka praktycznie się już rozsypała.

- Rocznie tych transportów wykonujemy 200-250 - mówi lek. med. Marzena Michalak-Kloc, kierownik klinicznego oddziału neonatologii.
Karetka pokonuje około 30 tysięcy kilometrów. Zdarza się, że podczas jednego kursu ambulans przejeżdża 800 km. Zespół neonatologicznej karetki stanowią: lekarz neonatolog, pielęgniarka, ratownik medyczny i kierowca.

Leszek Kalinowski - Trafiają też do nas dzieci ze szpitali powiatowych - mówi lek. med. Marzena Michalak-Kloc

Dzieci są najczęściej wożone z powiatowych lecznic do ośrodków z trzecim stopniem referencyjności w zakresie neonatologii - w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Nowej Soli. A z uwagi na fakt, że w Lubuskiem nie ma oddziału kardiologii dziecięcej czy oddziału intensywnej terapii dla najmłodszych, są także przewożone do ośrodków m.in. w Poznaniu, Wrocławiu czy w Warszawie.
Karetka będzie nowa, wyposażenie stare, ale jeszcze sprawne. Co nie znaczy, że nie trzeba już myśleć o nowym...

- Przywołam tu maksymę: Miarą człowieka nie jest to, co się ma, ale to co się daje innym - podkreśla lek. med. Kazimiera Kucharska – Barczyk, kierownik klinicznego oddziału pediatrii. - I tutaj widzę otwarte serca... Bardzo dziękuje za pomoc i myślę, że nie na tym się skończy. Bo potrzeby szpitala są duże, a chcemy świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. A to zależy od wyposażenia i kadry.

Specjalistyczny ambulans noworodkowy to mały „mobilny oddział intensywnej terapii”. Zakup nowej, specjalistycznej karetki zostanie w całości sfinansowany przez Fundację PGE Energia Ciepła z inicjatywy Elektrociepłownia „Zielona Góra”.
Krzysztof Kwiecień, prezes zarządu Elektrociepłowni „Zielona Góra”, podkreśla, że ze szpitalem współpraca trwa od lat. I to na kilku płaszczyznach.

- Radość jest tym większa, że z przekazanych funduszy będą mogły korzystać maluchy z całego województwa, których zdrowie i życie wymaga naszej szczególnej opieki - mówi Krzysztof Kwiecień.

- Nasza działalność oparta jest na łączeniu rozwoju biznesowego z odpowiedzialnością za lokalne społeczności - dodaje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. - Ambicją PGE Energia Ciepła jest bycie partnerem godnym zaufania, dbającym o wysoką jakość życia w regionach, w których jesteśmy obecni. Wsparcie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze jest tego dowodem.

Fundacji PGE Energia Ciepła została założona, by m.in. wspierać ochronę i promocję zdrowia.

Autor: Leszek Kalinowski