Położenie geograficzne województwa lubuskiego, przez które przebiegają ważne trakty komunikacyjne północ-południe i wschód zachód oraz obecność ważnych przejść granicznych powoduje, że liczba wypadków drogowych jest większa niż przeciętnie w pozostałych województwach kraju. Otwarcie granic Unii Europejskiej spowodowało znaczny wzrost ruchu przygranicznego oraz tranzytowego przez zachodni region kraju. Rozwój turystyczny regionu lubuskiego powoduje wzmożenie ruchu nie tylko na drogach tranzytowych, ale również na terenie całego województwa. Istotne stało się nie tylko przygotowanie dróg do zwiększonego natężenia ruchu, ale również zapewnienie większego bezpieczeństwa na drogach oraz utworzenie ośrodków zaopatrujących urazy komunikacyjne.

Przy realizacji przedmiotowego projektu wzięto również pod uwagę zwiększoną liczbę wypadków w akwenach wodnych, w szczególności urazy kręgosłupa. Zgodnie ze standardami pomocy ratownictwa medycznego bardzo ważnym elementem tej pomocy jest jak najszybsze dostarczenie poszkodowanych w wypadkach do wieloprofilowego oraz wysokospecjalistycznego Centrum Urazowego. W regionie lubuskim rolę takiego Centrum spełnia Wnioskodawca - Szpital Wojewódzki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, ze względu na odpowiednie zaplecze diagnostyczne oraz wysokospecjalistyczny profil, z możliwością natychmiastowego wykonania operacji neurochirurgicznej. Powstanie Lubuskiego Ośrodka Neurochirurgii i Neurotraumatologii, który będzie w stanie zaopatrywać wszystkie urazy czaszkowo-mózgowe i urazy kręgosłupa jest logicznym uzupełnieniem strategii rozwoju Szpitala jako Centrum Urazowego w regionie lubuskim.

W wyniku realizacji inwestycji korzyści z realizacji projektu odniosą nie tylko mieszkańcy Województwa Lubuskiego, pacjenci Szpitala Wojewódzkiego SP ZOZ w Zielonej Górze, ale również Szpital oraz jego pracownicy. Poprzez kompleksową realizacje inwestycji rozwiązane zostanie szereg problemów utrudniających przeprowadzenie wymaganych procedur medycznych związanych z zaopatrywaniem urazów kręgosłupa, urazów czaszkowo-mózgowych oraz operacji onkologicznych.

CELE PROJEKTU
Celem projektu jest dostosowanie poziomu świadczeń zdrowotnych szpitala wojewódzkiego do potrzeb pacjentów w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii poprzez Utworzenie Lubuskiego Centrum Neurochirurgii i Neurotraumatologii w Szpitalu Wojewódzkim SP ZOZ w Zielonej Górze. Projekt przyczyni się w ten sposób do podniesienia jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych w regionie lubuskim, zwiększy się bezpieczeństwo zdrowotne.

Realizacja projektu przyczyni się w sposób bezpośredni do:
- zwiększenia dostępności do świadczeń neurochirurgicznych, neurotraumatologicznych oraz neuroonkologicznych, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia jedynego w regonie ośrodka onkologicznego,
- podniesienia jakości wykonywanych świadczeń medycznych,
- zaopatrywania wszystkich urazów kręgosłupa oraz urazów czaszkowo-mózgowych w regionie,
- skrócenia czasu oczekiwania na leczenie neurochirurgiczne poprzez możliwość wykonania większej możliwości zabiegów operacyjnych z 550 do 900 (ilość zabiegów jaką należy wykonać by sprostać zapotrzebowaniu w regionie),
- utworzenie nowych miejsc pracy, a także zahamowania odpływu wysokokwalifikowanej kadry lekarsko-pielęgniarskiej.

LOKALIZACJA
Lubuski Ośrodek Neurochirurgii i Neurotraumatologii