Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze informuje, że po wykonaniu badań przesiewowych i środowiskowych nie stwierdzono kolonizacji Klebsielli Pneumoniae NDM (New Delhi) na kolejnych sześciu oddziałach lecznicy: Kardiologii, Nefrologii, Hematologii, Onkologii, Chorób Płuc oraz Chirurgii Klatki Piersiowej. Oznacza to, że na tych oddziałach od czwartku, 22 sierpnia, przywrócone zostają przyjęcia planowe pacjentów, zgodnie z rekomendacją Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych powołanego m.in. do walki z bakterią Klebsielli Pneumoniae NDM. Decyzja o ponownym otwarciu tych oddziałów została podjęta w uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Zielonej Górze.

Jednocześnie informujemy, że trwają czynności mające na celu kohortowanie pozostałych pacjentów wymagających izolacji, na Oddziale Zakaźnym. Szpital wstrzymał przyjęcia 8 sierpnia w związku ze stwierdzeniem u kilku pacjentów nosicielstwa bakterii Klebsiella pneumoniae NDM.

Przypomnijmy, że we wtorek, 20 sierpnia, zapadła decyzja o przywróceniu na 14 oddziałach Szpitala Uniwersyteckiego przyjęć pacjentów w trybie planowym. Ognisk bakterii nie stwierdzono na Chirurgii Dziecięcej, Chirurgii Naczyniowej, Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Chorób Wewnętrznych, Neonatologii, Neurochirurgii, Neurologii, Położniczo - Ginekologicznym, Okulistyki, Otorynolaryngologii, Pediatrii, Urologii oraz Zakładzie Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej.