Nowy kierownik naszego Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej dr hab. n. med. Dawid Murawa może mówić o sukcesie. W ub. tygodniu dokonał pierwszej w Lubuskiem podskórnej amputacji piersi z jednoczesną jej rekonstrukcją. Pacjentką była 44-letnia niepełnosprawna mieszkanka Słubic. Oczywiście zabieg się udał! Kolejne podobne operacje zaplanowano na przyszły tydzień.

- Chcę poinformować pacjentki z województwa lubuskiego, które do tej pory migrowały do innych regionów, że mamy wysokiej klasy specjalistę, pana profesora Dawid Murawę, specjalizującego się w chirurgii ogólnej i onkologicznej - powiedział podczas prasowego briefingu prezes Szpitala dr Marek Działoszyński. - Stawiamy na rozwój tego oddziału, na najwyższą, światową jakość, możliwość leczenia u nas różnego rodzaju nowotworów piersi i zachęcamy do współdziałania z nami. Mamy wsparcie samorządu, jeśli chodzi nie tylko o zatrudnienie pana profesora, ale i sprzęt na najwyższym poziomie.

- Dzięki temu, iż dotychczas pacjentka była leczona w naszym szpitalu techniką oszczędzającą, możliwe było jej zakwalifikowanie do tzw. podskórnej amputacji  z jednoczesną rekonstrukcją z użyciem protezy poliuretanowej – wyjaśnił prof. D. Murawa. -Nie było wskazane, aby pacjentka miała ponowną radioterapię piersi, ponieważ była po raku już jednej piersi. Dlatego istniało  zagrożenie powikłań z powodu dużego natężenia radioterapii w danym miejscu. Jedynym rozwiązaniem była amputacja piersi.

Kolejne trzy pacjentki – w tym dwie z Wielkopolski, przejdą podobny zabieg już w przyszłym tygodniu.

Jakie jeszcze plany ma prof. D. Murawa? Zabiegi i zakresy świadczeń, które chce realizować wraz z zespołem to m.in.:

1. leczenie pacjentek z rakiem piersi:
 – rozszerzenie zakresu zabiegów oszczędzających piersi (brak amputacji) dzięki wdrożeniu technik onkoplastyki
- przy konieczności amputacji piersi – amputacja podskórna z równoczesnym założeniem implantu i rekonstrukcją piersi
- rozszerzenie dostępu pacjentek do procedur biopsji węzła wartowniczego
- rozszerzenie zakresu zabiegów dedykowanych pacjentkom z małymi zmianami
2. leczenie pacjentów z chorobami tarczycy
- szersza współpraca z endokrynologami, zabiegi oszczędzające nerwy krtaniowe (ma to wpływ na głos)
3. leczenie pacjentów z nowotworem przełyku
- trójjamowe resekcje przełyku pacjenta (jedna 6-godzinna operacja już się odbyła, pacjent przyjechał z Poznania)
4. leczenie pacjentek z niezłośliwymi zmianami w piersi
- usuwanie zmian (torbiele, włókniaki itd.) rutynowo nie w systemie operacyjnym tylko biopsji próżniowej (ambulatoryjnie, po półgodzinie pacjentka wraca do domu)
5. Leczenie pacjentów z przerzutami do wątroby
 - przy użyciu termoablacji mikrofalowej (pierwszy zabieg za dwa tygodnie)
6. Leczenie pacjentek ginekologicznych
Rozszerzenie zakresu zabiegów ginekologicznych, głownie w zakresie raka jajnika.

murawa4.jpgmurawa2.jpgmurawa1.jpg