Zawieszenie wiechy to wielowiekowa tradycja oznaczająca zakończenie pewnego etapu prac budowlanych. W przypadku powstającego na terenie Szpitala Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, wykonawca zamknął stan surowy budynku. Uroczyste zawieszenie wiechy nastąpiło 24 września 2019 r. czyli dokładnie rok i jeden dzień od symbolicznego wbicia pierwszej łopaty. Uroczystość była także okazją do podkreślenia, jak ważna dla mieszkańców całego regionu jest ta inwestycja.

- Powstanie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka jest szansą dla matek na komfortowe warunki, w których ich dzieci będą przychodziły na świat, a później, w przypadku jakichś schorzeń, będą mogły być otoczone odpowiednią opieką – podkreślił podczas uroczystości zawieszenia wiechy na budynku dr Marek Działoszyński prezes Szpitala Uniwersyteckiego. - Ta inwestycja jest dla wielu wymarzona, jest spełnieniem wielu lat oczekiwań na poprawę warunków pracy oraz leczenia.

Szef lecznicy podkreślił również, iż jest to bardzo duża inwestycja, która powstaje dzięki mocnemu zaangażowaniu środków europejskich. - Pojawiły się one w skutek starania wielu osób, w tym marszałek Elżbiety Anny Polak i senatora Waldemara Sługockiego. Najpierw były negocjacje z komisją europejską w celu pozyskania środków, a następnie stopniowe dokładanie kolejnych z budżetu samorządu województwa lubuskiego, który docenia potrzebę rozwoju służby zdrowia – usłyszeli licznie zebrani na uroczystości przedstawiciele świata medycznego, samorządowego i mediów.

Prezes szpitala podziękował wszystkim, dzięki którym już po roku było możliwe spotkanie i zawieszenie wiechy na budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w stanie surowym. Nie zapomniał również o pracownikach szpitala, którzy – jak podkreślił – proces inwestycyjny prowadzą realizując równocześnie wszystkie swoje dotychczasowe obowiązki. Szef lecznicy przypomniał, że szpital prowadzi obecnie działania inwestycyjne za blisko 200 mln zł.

Swojej radości z oddania ważnego etapu inwestycji nie kryła Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. - Naprawdę bardzo się cieszymy, ponieważ ta wiecha jest nie tylko potwierdzeniem stanu surowego zamkniętego, ale potwierdzeniem realizacji całego harmonogramu oczekiwanej przez wiele lat inwestycji. Dziś możemy zobaczyć, jak są planowane oddziały na poszczególnych kondygnacjach, a już niedługo cały szpital będzie oddany Lubuszanom - mamom i dzieciom z naszego regionu. Standardy europejskie w tym zakresie będą mogły  być spełnione – podkreśliła.

Szybkiego tempa budowy i zaangażowania pracowników szpitala w realizację inwestycji gratulował Waldemar Sługocki, senator RP. – Znając prezesa Marka Działoszyńskiego jestem pewien, że wszystko będzie zrealizowane tak, jak należy. Trzymam kciuki za szczęśliwy koniec tej inwestycji – powiedział. Podkreślił także, jak ważne znaczenie ma powstanie Centrum dla środowiska naukowego w ramach Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Marek Morawski, prezes zarządu Gliwickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego S.A. z grupy kapitałowej Mostostal Zabrze wyraził z kolei podziękowanie i wdzięczność za to, że to jego firmie zostało powierzone tak ważne i kosztowne zadanie. - Chciałem zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, żeby te pieniądze zostały wydane we właściwy sposób – powiedział.

Zebrani mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć stan prac i wygląd budynku wewnątrz. Po kolejnych kondygnacjach oprowadzał ich profesor UZ, dr hab. n. med. Marcin Zaniew, koordynator Zarządu szpitala ds. utworzenia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, tłumacząc planowane rozmieszczenie poszczególnych oddziałów. Na czterech kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej pacjenci będą mieli do dyspozycji m.in. Pediatrię Ogólną, Chirurgię i Urologię Dziecięcą, Onkologię Dziecięcą, Neonatologię, Położnictwo z traktem porodowym i salą cięć cesarskich oraz Anestezjologię i Intensywną Terapię dla Dzieci. Będzie także miejsce na poradnie, pracownie diagnostyczne, a nawet część rekreacyjno-gastronomiczną. W szpitalu ma się znajdować ponad 170 łóżek. Dzięki tej inwestycji kadra medyczna Szpitala Uniwersyteckiego będzie mogła zapewnić dzieciom i ich mamom kompleksową opiekę medyczną i warunki na miarę XXI wieku. Dodajmy, że rocznie w szpitalu pomocy medycznej udziela się blisko 20 tys. dzieciom. CZMiD ma też służyć kształceniu studentów medycyny Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego

Budynek ma 20 metrów wysokości, powierzchnię 14,5 tys. m kw. i kubaturę około 60 tys. m sześć. CZMiD to ponad 350 okien, 700 ton stali i 6500 m sześć. betonu. Koszt inwestycji to ponad 112 mln zł, z czego blisko 75 mln zł to dotacja Unii Europejskiej, niemal 26 mln zł to dotacja z budżetu Województwa Lubuskiego, a nieco ponad 9 mln zł to środki z budżetu państwa.