15 maja 2018 r. podpisana została umowa na projekt i realizację największej inwestycji w dziejach szpitala. Centrum dedykowane kobietom i ich dzieciom będzie pięciokondygnacyjnym budynkiem o powierzchni ponad 14 tys. m kw., mieszczącym ponad 170 łóżek szpitalnych. Zaplanowano tam oddziały, których obecnie nie ma żaden lubuski szpital…

Z ramienia wykonawcy, czyli firmy MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Spółka Akcyjna, umowę podpisali: Marek Morawski – Prezes Zarządu i Dariusz Frankowski – Wiceprezes Zarządu. Nasz szpital reprezentował Prezes Zarządu dr Marek Działoszyński.

W briefing prasowym, podczas którego nastąpiło uroczyste podpisanie umowy, uczestniczyli również: Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski – Prorektor ds. Studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Kazimiera Kucharska-Barczyk - Kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii.

Kiedy nastąpi symboliczne wbicie łopaty? Zgodnie z harmonogramem:

• na koniec maja br. - wykonawca zobowiązany jest przedstawić koncepcję budynku oraz zagospodarowania terenów wokół niego,
  • nie dłużej jak do 29 czerwca br.  powinno trwać przygotowanie dokumentacji projektowej i złożenie wniosku o pozwolenie na budowę,
  • do 30 października 2020 r. przewiduje się zakończenie robót budowlanych.

Warto wspomnieć, iż tego samego dnia Zarząd szpitala podpisał również, z francuską firmą SAFAGE Societe par Actions Simplifiee, umowę na nadzór  inwestorski robót budowlanych tej inwestycji.

Przypomnijmy -  CZMiDz finansowane jest przede wszystkim ze środków unijnych, a konkretnie Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 (blisko 56 mln zł). Ponad 32 mln zł to dotacja z budżetu województwa, a 9 mln z budżetu państwa. Reszta to wkład własny szpitala.

Planowana struktura Centrum zakłada m.in. stworzenie oddziałów, których obecnie nie ma
w Lubuskiem tj. Oddział Onkologii Dziecięcej, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci oraz odcinek izolacyjno-zakaźny.

ODDZIAŁ

LICZBA ŁÓŻEK

Oddział Pediatrii Ogólnej z wydzielonymi łóżkami na potrzeby endokrynologii, hematologii i nefrologii dziecięcej, a także wydzielony odcinek izolacyjno-zakaźny

52 łóżka,  tym  46 pediatrycznych i 6 izolacyjno-zakaźnych